Ayrıntılı SEO Analizi Yapabileceğiniz Araçlar

Yaptığınız SEO çalışmalarının verimliliğini ölçmek ve yeni stratejiler geliştirmek adına ayrıntılı SEO analizi yapabileceğiniz araçlar kullanabilirsiniz. Bu araçlar sayesinde mevcut kampanyalarınızı geliştirme fırsatı elde edersiniz. Ayrıca her müşteriye farklı hizmet sunuyor olmanız kullanacağınız araçların da çeşitli olmasını gerektirecektir. Doğru araçları kullandığınız takdirde ise müşteri memnuniyetini her zaman yüksek tutabilirsiniz.

SEO analizi yaparken bütün olasılıkları değerlendirmeniz adına daha geniş bir perspektiften bakmanız gerekir. Bunun için ücretli ya da ücretsiz SEO araçları kullanabilirsiniz. Kullanacağınız araçlar yapacağınız site içi SEO ve site dışı SEO çalışmalarına göre farklılık gösterecektir.

Araçları kullanırken tek odak noktanız arama motoru sıralama sonuçları olmamalıdır. Bununla birlikte trafik ve geri dönüşüm oranlarına da bakmalısınız. Burada yapacağınız çalışmalar ne kadar geniş ve kapsamlı olursa yürüttüğünüz kampanyanın başarılı olma olasılığı o kadar artacaktır.

SEO analizi

Ücretli ve Ücretsiz SEO Analiz Araçları

SEO analizi yaparken kullanabileceğinizi SEO araçları kendi içerisinde ücretli ve ücretsiz olarak iki kısma ayrılır. Ücretli olan araçlarla biraz daha geniş kapsamlı düzenlemeler yapabilirsiniz.

Buna göre ücretsiz araçlar şu şekildedir:

Google Search Console

Arama konsolu olarak da ifade edilen Google Search Console, Google tarafından sunulan ve sıklıkla kullanılan yönetim araçlarından biridir. Bu araç sayesinde HTML iyileştirmeleri, güvenlik sorunları, tarama hatalarını, site hatalarını ve yapılandırılmış veri problemlerini görmeniz mümkündür. Aynı zamanda site içi arama analizlerini de takip etmenize yardımcı olan bu araç; tıklanma oranları, kullanıcılar tarafından tercih edilen popüler arama terimleri ile ilgili de bilgi verir. Bu gibi özelliklerinin yanı sıra ücretsiz olması nedeniyle Google Search Console yaygın olarak kullanılır.

SEOptimer

Anlaşılır ve basit bir şekilde sitenizi incelemenize yardımcı olan SEOptimer hem özellikleri hem de ücretsiz olması yönünden diğer analiz araçlarıyla benzerlik gösterir. Araç içerisindeki sınıflandırmalar güvenlik, sosyal, performans, kullanılabilirlik, SEO gibi alanlar kıstas alınarak için yapılır. Eğer web sitenizde bu gibi alanlarla ilgili analizler yapacaksanız bu aracı rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Sitedeki bütün önemli noktaları inceleyip kontrol eden SEOptimer, elde ettiği izlenim ve analiz verilerini diğer ücretsiz araçlar gibi size sunar. Bu bilgilerin her biri kullanıcı dostu olacak şekilde aktarılır ve bu sayede sitedeki sorunların rahatça giderilmesi sağlanır.

SEO Analyzer

Kullanışlı araçlardan biri olan SEO Analyzer Neil Patel tarafından sunulmuştur. Bu aracı kullanarak sitenizin ortalama performansı ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Özellikle anahtar kelime analizi, linkler ve site içi problemler bu aracın odaklandığı alanlar arasında yer alır. Web sitenizde analiz yapmak istediğinizde bu araçta düşük, orta ve yüksek öncelikli gibi sıralamalar görebilirsiniz. Bu kısımda çeşitli ipuçları yer almakta ve bu sayede araç daha da kullanışlı hale gelmektedir. Eğer sitenizin durumunu genel hatlarıyla incelemek istiyorsanız bu araç işinizi fazlasıyla görecektir.

Sıklıkla kullanılan ücretli SEO araçları ise şunlardır:

Woorank

Hem ücretli hem de ücretsiz versiyona sahip olan Woorank sitenizi kapsamlı şekilde incelemenizi ve yapmanız gereken gelişmelerle ilgili bilgi edinmenizi sağlar. Bununla alakalı size çeşitli öneriler sunar ve geri dönüşümlerle site trafiğinizi artıracak öneriler sunar. Dönüşüm oranlarının artması SEO kampanyasının etkili olduğunu gösterecektir.

Woorank ile raporları çeşitli hedeflere göre inceleyebilme fırsatı elde edebilirsiniz. Mevcut hedefler yapılan çalışmaların daha verimli olmasını sağlayacaktır.

SEMRush

Geniş kullanım alanına sahip olan SEMRush arama motorunda sitenizin sıralamasını takip etmenize yardımcı olur ve raporlama yönünden işinize yarayacak kapsamlı bilgiler sunar. Bu amaçla size önerileri aktarır ve gerekli iyileştirmeler hakkında yardımcı olur. Bu aracı kullanarak işe yarar raporlar oluşturabilirsiniz.

“Ayrıntılı SEO Analizi Yapabileceğiniz Araçlar” için bir yanıt

  1. Fatih dedi ki:

    Hocam sayenizde bilgi sahibi oluyoruz. Verdiğiniz bilgilerle yeni bilgiler öüreniyor ve yeni fikirler ortaya çıkarabiliyoruz. Çok teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir