Google’da Arama Yapma Yöntemleri

En çok kullanılan arama motorları arasında yer alan Google kendi içerisinde farklı arama yapma yöntemleri içerir. Kullanıcıların günlük yaşamını daha kolay hale getiren bu yöntemler çoğu kişi tarafından bilinmez ancak son derece işe yarardır. Buna göre en çok kullanılan yöntemler şunlardır:

İstediğiniz Doküman ya da Dosya Türüne Göre Arama

Özel bir dosya çeşidi için Google üzerinden arama yaptığınızda aradığınız sonuçları elde edemeyebilirsiniz. Sonuçları daha verimli hale getirmek için arayacağınız bilginin içine “filetype” kelimesini eklemelisiniz.  Aramanın sonuna da dosya türünü ekleyerek yalnızca o dosya türü ile ilgili arama sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Bu uygulama sizi aramalarınıza daha hızlı şekilde ulaştıracaktır.

bkz. **Google’da En Çok Aranan Kelimeler

Unutulan Cümleleri Tamamlama

Çoğu insan arama motorundan arama yaparken cümleleri tam hatırlayamamaktadır. Buna çözüm olması adına ilgili cümlenin hatırlayamadığınız kısmına ** eklemelisiniz. Özellikle gün içinde bir söz ya da bir şarkı duyduğunuzda ve bunun tamamını hatırlayamadığınızda bu aramayı yapmanız faydalı olacaktır. Bu uygulama genellikle olumlu sonuçlar verir.

Matematiksel İşlemler

Arama yapmayı daha kolay hale getirmek adına bu kısımda doğrudan formülleri kullanabilirsiniz. Böylece Google karmaşık yapıda olan karmaşık çizim modellerini daha basit yapacaktır. Özellikle öğrencilerin büyük beğenisini kazanan bu uygulama matematiksel ifade ile birlikte grafik de çizer. Bu grafik animasyonlu şekilde döndürülür ve üç boyutlu olması sayesinde daha iyi anlaşılır. Bu hizmet kapsamında günlük yaşamda sıklıkla yaptığımız çarpma, bölme, toplama ve çıkarma işlemlerine ait sonuçlara da kolayca ulaşabilirsiniz.

bkz. **Google Trends’i Etkili Kullanmanın 5 Yolu

Birim Çevirileri

Google farklı para birimlerinin o anki güncel kuruna dair bilgiler içerir. Bu sayede para birimlerinizi Google üzerinden istediğiniz sonuca dönüştürebilirsiniz. Bu uygulama ile özellikle başka ülkelerde ürün satın almak isteyen kişilere yardımcı olmak amaçlanır. Burada onlarca para birimi için çeviri işlemi yapabilirsiniz.

İngilizce Kelimelerin Karşılıklarını Bulma

İngilizce olup anlamını merak ettiğiniz kelimelerin başına “…:define” yazdığınızda özel arama yöntemi kullanmış olursunuz ve kelimenin anlamına ulaşabilirsiniz. Bu kelimelerin anlamları ile birlikte İngilizce tanımlarına da yer veren uygulama size kelimenin kullanıldığı yerleri ve tanımlarını gösterecektir.

bkz. **Google’ın Yeni Sağlık Durumu Güncellemesi

Gün Doğumu ve Gün Batımı Zamanları

Google arama yapma yöntemleri içerisinde gün doğumu ve gün batımı zamanlarını gösterme özelliği de yer alır. Belli bir bölgedeki gün doğumunu izlemek ya da bazı işleri gün doğumunu dikkate alarak yapmak için Google tarafından sunulan bu yöntemi kullanabilirsiniz. Doğal ve kısa yoldan ulaşabileceğiniz bu bilgiyi doğru kullanabilmeniz önemlidir. Bunun için gün batımı ya da gün doğumu ekini ilgili konumun başına getirmeniz yeterli olacaktır.

Zar Atma

Diğer yöntemlere göre biraz daha farklı bir yapıya sahip olan zar atma yalnızca altılık değil 4,8,10, 12 ve 20’lik zar atma seçeneklerini içerir. Bunların sağ kısmında yer alan +- butonu ile istediğiniz sayıya göre zar atabilirsiniz. Ardı ardına zar attığınızda bu yöntem zardaki sayıların toplamını gösterecektir. Bu sayede pek çok önemli durumda hayat kurtarıcı hale gelebilir.

Uçuş Durumunu Öğrenme

Google kullanıcıların günlük yaşamını daha kolay hale getirmek için çok sayıda özelliğe sahiptir. Bunlardan biri de uçuş durumunu öğrenme hizmetidir. Bundan yararlanabilmek için arama motoru üzerinden uçuş numarasını aratmanız yeterli olacaktır. Bu uygulama sürekli seyahat etmek zorunda olan kişiler açısından büyük avantaja sahiptir. Yapacağınız sorgulama ile kapı numarası ve terminal da dahil olmak üzere uçuşla ilgili çok sayıda bilgiye ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda uçuş gerçekleşirken inmesine ne kadar süre kaldığını da bu uygulama ile öğrenebilirsiniz.

Kategori:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir