Google’ın Yeni Sağlık Durumu Güncellemesi

Google mobil cihazlarda Sağlık durumu bilgi güncellemesine bir yenisini daha ekledi. Sağlık durumu alanında artık “uzmanlar” simgesini gösteriyor.

Google’ın mobil arama sonuçlarındaki sağlık durumu alanındaki bu güncelleme, belirli tıbbi durumlar için yardım arayan hastalara oldukça fayda sağlayacaktır.

Bu yeni güncelleme sayesinde Google belki de artık sağlık konusuna yapılan arama sorgularında biraz daha net bilgilere ulaşmamıza imkan tanıyabilir. Tıbbi bir durumu kendi kendinize teşhis etmeye çalışıyor olun ya da sadece tv programında duyduğunuz belirli bir hastalığı merak ediyor olun, bize sağlıkla ilgili birçok soruya cevap vermesi için Google’a güveniyoruz. Aslında istatistiklere göre 20 Google aramasından 1’i sağlıkla ilgilidir ve Google sağlık alanında yapılan 170 milyondan fazla günlük arama için en doğru tıbbi bilgileri sunma sorumluluğunun üzerinde olduğunu biliyor.

Muhtemelen birçok insan gibi bende Her gün Google’da sağlıkla ilgili bir şey arıyorum. Bu son gelişmeyi keşfettiğimde çok heyecanlandım çünkü bu güncellemenin hastalara oldukça fayda sağlayacağına inanıyorum. Gerçekten, çoğu hasta belirli tıbbi durumlar için ne tür bir doktor araması gerektiğini bilemiyor. Google’ın sağlık durumu konusundaki bu güncellemesi, bu bilgi eksikliğinin giderilmesine yardımcı olacak ve dijital hasta yolculuğundaki dönüşümü bir hayli geliştirecektir.

Google Sağlık Durumu Bilgisini Ekleme Sebebi

Google’ın yeni güncellemesiyle beraber Sağlık grafiğine o konuda uzman hekimleri listeleme ve Uzman hekimlerden bir ekip oluşturarak hastalıklar konusunda daha kapsamlı sonuçlar gösterme sebebi ve Sağlık Bilgi Grafiğinin arkasındaki ekibin amacı “Sağlık bilgilerini evrensel olarak erişilebilir ve kullanışlı hale getirmektir. Dünyadaki herkesin akıcı ve sezgisel bir şekilde temel, en kaliteli sağlık bilgilerini almasına izin verin. ” sözünden yola çıkarak bu yeni gelişmelere öncü olmuştur.

Google için sağlık arama sonuçlarının en yüksek kalitede olması artık her zamankinden daha önemli. Sonuçta, yanlış tıbbi tavsiye potansiyel olarak tehlikeli bir durumla sonuçlanabilir. Bu nedenle Google, kullanıcılara sağlık konusunda yapılan aramalar için en doğru sonuçları göstererek en kaliteli bilgileri sunmak ve bu sağlık bilgisi sonuçlarını kusursuzlaştırmak için yıllar boyunca çok çalıştı.

Google Sağlık Durumu Bilgi grafiğinin dünden bugüne güncellenme periyotlarına bir göz atalım : 

Bu yeni güncellemeler Google’ın halen devam eden geliştirme çalışmalarından biridir ve yaptığı diğer özellikler gibi, doğru olana kadar çalışmalara devam ederek bu güncellemeyi ayarlar kısmında küçük bir ikon şeklinde gösterecektir.

Şubat 2015 Google, Sağlık bilgisi durumunu bir kart görünümünde göstermeye başladı:  Kullanıcılar artık hastalık durumunun kısa bir özetini, hastalığın nasıl ortaya çıktığını, belirtileri, tedavi edilebilirlik durumunu ve daha fazlası hakkında birkaç genel bilgiyi aradığında veya ortak bir tıbbi sorunu aradığında arama sonuçlarında kısa özet bilgiler görebiliyor.

Aralık 2015 Google, Sağlık bilgisi durumu bilgi kartlarına yeni bir segment ekledi:  Bu yeni simge kullanıcıların özel rahatsızlıkları için bir çözüm listesi bulabileceği “Tedaviler” simgesidir.

Haziran 2016 Google Sağlık durumu kartlarına bir yeni simge olan “Belirtiler” simgesini ekledi:  Bu özellik kullanıcılara spesifik semptomları aradıkları zaman sahip olabilecekleri diğer olası hastalıkların bir listesini görmelerine imkan tanıyarak kullanıcılara daha fazla özerklik sağladı.

Son olarak Google, Sağlık durumu güncellemesine yalnızca mobil arama sonuçlarında gösterilen “Uzmanlar” simgesini ekledi ve bu kullanıcılara, aradıkları hastalık özelinde uzman olan doğru doktorları bulma konusunda kolaylık sağlayan bir özellik oldu.

Bu yeni eklenen özellik sayesinde, Google’a konum bilgisine erişim izni verildiği sürece, kullanıcılar aramayı yaptıklarında bulundukları konum için yerel sonuç seçeneklerini görebilmektedir.

Sağlık Alanında SEO Çalışmalarını Nasıl Geliştirebiliriz

Sağlık güncellemesiyle “uzmanlar” simgesinin eklenmesi, yerel arama sonuçlarında görünen Sağlık Hizmeti Sağlayan Kuruluşları arama sonuçlarında avantajlı bir konuma getirebilir. SEO açısından yardımcı olacak ipuçlarıyla arama sonuçlarında daha iyi bir sıralamaya sahip olabilirsiniz.

Doktorsanız veya sağlık kuruluşu sahibiyseniz ve bir web sitesine sahipseniz web sayfanızda yerel optimizasyon için konum bilgilerinizi eksiksiz girdiğinizden emin olun.

Kişisel web sitenizin veya sağlık kuruluşunuzun web sitesinin Google My Business profiline çok fazla içerik ekleyin.

En iyi sağlık bloglarında veya sitelerinde (Healthgrades, Vitals, WebMD, vb.) Çevrimiçi profiller oluşturun bilgilerinizin tüm hesaplarda tutarlı ve güncel olduğundan emin olun.

 Şema işaretlemenize Local Business mülklerinizi dahil edin.

Son birkaç yıldaki tüm YMYL algoritması güncellemelerinde, doktorların saygın sağlık blogları ve sitelerinden yapılan alıntılar yoluyla güçlü bir yayın ününe sahip olmaları ve tıbbi alanlarında uzmanlık göstermeleri özellikle önemlidir. Bu sebeple belirli periyotlarla web sitenizde yararlı içerikler paylaşın.

Şimdiye kadar yalnızca mobil arama sonuçlarında görünen bu yeni özellik sayesinde, Google’ın test ettiği yeni bir iş modeli olabileceğinden, sağlık durum güncellemelerine dikkat etmek gereklidir.

Şahsen, bu yeni güncellemenin daha da profesyonelleşeceğine inanıyorum. İlerleyen günlerde, belki de doğrudan bu sağlık durumu göstergelerinin içine randevuları ayarlamak için bir mekanizma bile dahil edilebilir. Bu yeni güncellemeleri hep beraber takip edeceğiz.

Kategori:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir