Online İtibar Yönetimi

Online İtibar Yönetimi


Tipik bir internet kullanıcısının almak istediği ürünle veya hizmetle ilgili her türlü detayı internetten arayarak karar verdiği bir ortamda, çevrimiçi itibarınız daha önce olduğundan çok daha önemlidir. Sosyal medyanın bilgi almak için çok sık kullanıldığı günümüzde bir firmayla ilgili olumsuz bir habere ulaşmak veya firma ürünleri ile ilgili kötü bir dedikodu yaymak çok kolay olabiliyor. Ürün veya servisiniz pahalandıkça daha fazla insan sizin şirketinizle ilgili eleştiri arayacaktır. Verdiğiniz ürün ya da hizmet ne kadar iyi olursa olsun, hala tatmin olmayan müşterileriniz olacak, şikayetlerde bulunacak ve daha da gerçekçi olursak bazen firmanız içinde çalışıyor ya da çalışmış olup sizden ve firmadan öç almak isteyecek kişiler de olacaktır.

Online dünyada kurumsal itibarınızı yükseltmek ya da itibar kaybına engel olmak için durdurmak için ne yapılabilir?

Negatif itibarı tersine çevirmek için yapılabilecekler:

  • Uyarılar: Şirketinizin ismi çevrimiçi kullanıldığında hemen sizi uyaran uyarı sistemleri kullanımını destekliyoruz.
  • Değerlendirme ve cevap verme: Negatif eleştirilere nazikçe ve samimi olarak cevap vererek durumu düzeltme veya gerektiğinde kullanıcının isteğinin neden gerçekçi olmadığına dair açıklama yapmanız konusunda sizi destekliyoruz.
  • Pozitif eleştiriyi cesaretlendirme ve özendirme: Arama motorunda kötü eleştirileri üst sıralardan düşürmek için birçok sitede pozitif eleştirilerin olması önemlidir. İnsanları mutlu edecek, teşvik edici bazı ödüller vererek insanları olumlu eleştiriler yapmaları noktasında teşvik edebilirsiniz.
  • Pozitif sonuçları optimize etme ve negatifleri aramalarda geride bırakma: İşinizin pozitif eleştirilerini optimize ederek ve arama sayfalarında daha üst sıralarda olmasını sağlayabiliriz. Negatif eleştiriler tamamen yok edilemese de alt sıralara itilerek etkileri azaltılabilir. Şikâyetleri size iletebilmeleri için sitenizde kolay bir yol sağlayın. Kullanıcılara başka bir yere gitmeden şikâyetleri direk size kolayca iletebilmeleri için kolay bir yol sağlayabilirseniz bu sizi baya bir sorundan koruyacaktır. Bir kere sikayetvar.com gibi bir siteye olumsuz bir eleştiri konduğunda o şikayet orada kalır.

 

Yorumlar kapatılmış.