GZIP ve Deflate Nedir?

GZIP ve Deflate sıkıştırma, sitenizin hızı için oldukça önemlidir. Arama motorları web sitelerinin hızlarına oldukça dikkat eder. Yavaş çalışan sitelerin üst sıralarda rank etmesi hızlı çalışanlara göre çok daha zordur. Bu yazıda dosya sıkıştırmanın ne olduğunu ve sitenizi optimize etmenin neden gerekli olduğunu anlatacağız.

GZIP ve Deflate sıkıştırma nedir? SEO için neden önemlidir?

Bir bağlantıya tıkladığınızda ve tarayıcınıza bir web sayfası geldiğinde, o sayfanın görünür olması için birkaç işlem vardır. Birincisi, tarayıcınız(firerfox, chrome vb.) web sunucusuna bir istek gönderir. Tarayıcı ve web sunucusu insan olsaydı, bu istek bu şekilde duyulacaktı:

Selam ‘www.xxza.com’ un web sunucusu, ben Y’nin internet tarayıcısıyım. Y, ‘www.xxza.com’ un ana sayfasına girmek istiyor. Y’e gösterebilmem için o sayfanın dosyasını bana gönder lütfen.”

Bir sonraki adım, ‘http://www.xxza.com’ dosyasını arayıp, okuması ve Y’nin internet tarayıcısına göndererek yanıt vermesi olacaktır. Y’nin tarayıcısı sayfayı aldığında, artık bilgisayar ekranında o sayfayı görebilir.

Bu adımlar ne kadar hızlı gerçekleşirse, Y’nin tarayıcısına yüklenir ve Y’nin yükleme için beklediği süre azalır. Web sayfasının yükleme süresi, bir web sitesinin ne kadar iyi optimize edildiğini belirleme konusunda arama motorları için giderek daha da önem kazanmaktadır.

GZIP ve Deflate nasıl kullanılır?

Web kullanıcıları istediklerini çabucak elde etmeyi sevdikleri için, siteniz ne kadar hızlı yüklenirse, o kadar kullanıcı dostu olur ve arama motorları da buna göre değerlendirir. Sorun, web sayfalarınız ne kadar büyük olursa, web sunucusunun dosyadaki bilgileri okuması ve sayfanın görüntülenmesi için kullanılan tarayıcıya göndermesi o kadar zaman alır. Bu da kullanıcıların bekleme süresini arttırır ve bu adımları terk edip aradığı içeriği bulmak için diğer siteleri tercih etmesine sebep olabilir. GZIP dosya sıkıştırması ile web sayfanızın boyutunu %70’e kadar düşürebilirsiniz. Bu da bekleme süresinin azalması ve kullanıcıların sitenizin içeriğini görmeden ayrılmaması anlamına gelir. Bunu, sunucu tarafında dosyanın “ziplenmiş” veya sıkıştırılmış bir sürümünü ayarlayarak gerçekleştirebilirsiniz. Böylece dosyanızın boyutunu küçültebilirsiniz ve daha hızlı bir aktarım elde edersiniz.

Dosya Sıkıştırma Seçenekleri: GZIP ve Deflate

Dosya sıkıştırmak için iki seçeneğiniz vardır. Bunlar, Deflate ve GZIP’dir. Deflate, Apache sunucusu ile otomatik olarak gelen ve kurulması kolay bir seçenektir. Öte yandan GZIP’in kurulması biraz daha fazla iş gerektiriyor diyebiliriz. GZIP daha yüksek bir sıkıştırma oranı elde eder. Bu nedenle, web sitenizde çok fazla resim veya büyük dosya boyutu olan sayfalar kullanıyorsanız, GZIP daha iyi bir seçenektir.

Öte yandan, siteniz günde 1000’i aşkın farklı ziyaretçiye sahipse, Deflate’i kullanmayı düşünebilirsiniz. Çünkü, dosyaları sıkıştırmak için Deflate, daha az enerji gerektirir.

Deflate Dosya Sıkıştırması Ayarları Nasıl Yapılır?

Büyük ihtimalle, ‘.htaccess’ dosyanıza birkaç Deflate kodu ekleyerek sıkıştırmayı etkinleştirebileceğiniz Apache’yi kullanıyorsunuz. Bu dosya, web sitelerinin kontrol ve komut(CNC) paneline erişerek bulunabilir ve ana dizinde bulunur. Örneğin siteniz, ‘http://www.ornek.com’ ise, ‘.htaccess’ dosyanız bu konumda    (http://www.ornek.com/.htaccess) olacaktır. Sadece tarayıcınıza bu URL’yi yazarak ‘.htaccess’ dosyanızı görüntüleyemezsiniz. Dosya konumuna CNC panelinden girmeniz gerekiyor. Ardından, ‘.htaccess’ dosyanıza kodları ekleyip, sitenizin dosyalarını türlerine göre sıkıştırabilirsiniz. Örneğin, sitenizdeki tüm .txt ve HTML dosyalarını sıkıştırmak için,

AddOutputFilterByType DEFLATE text/plain

AddOutputFilterByType DEFLATE text/html

-HTML dosyalarını sıkıştırmak için ‘.htaccess’ dosyasına başka kodlar eklenebilir:

AddOutputFilterByType DEFLATE text/xml

AddOutputFilterByType DEFLATE application/xml

AddOutputFilterByType DEFLATE application/xhtml+xml

AddOutputFilterByType DEFLATE application/rss+xml

-Son olarak .css ve javascript dosyalarını sıkıştırmak için de aşağıdaki kodlar eklenebilir:

AddOutputFilterByType DEFLATE text/css

AddOutputFilterByType DEFLATE application/javascript

AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-javascript

Diğer seçenek, ‘.htaccess’ dosyanızda aşağıdaki komutu kullanarak web sitenizde belirli dosyaları seçebilirsiniz,

SetOutputFilter DEFLATE

WordPress’te Eklenti Kullanarak GZIP Aktif Etmek

WP HTTP Compression, indirip aktif ederseniz her şey otomatik olarak sıkıştırılacaktır. Başka bir ayar yapmanıza gerek yoktur. Sayfaların boyutunun %60-80 oranında küçülmesini sağlar ve siteniz eskiye göre daha hızlı açılır.

Dosyalarınızı sıkıştırmak için yukarıdaki talimatları uygulamak istemezseniz bunun için bir web programcısı kiralayabilirsiniz. Bu işlemler kısa sürede gerçekleştirilebilir. Bahsettiğimiz işlemler, meta veri optimizasyonu ve robots.txt dosyası oluşturmak gibi birkaç işlemi de dış kaynaklı halletmek genellikle en iyi seçenektir.

Yorumlar kapatılmış.