302 Yönlendirme Nedir?

302 yönlendirme, http protorkol yanıt kodlarından birisidir ve “302 Moved Temporarily” yani “Geçici Taşındı” anlamına gelir.

Hangi durumlarda 302 yönlendirme kullanılır?

Yönlendirme genel olarak kullanıcıları ve arama motorlarını mevcut olan bir URL’den istenilen diğer bir URL’ye iletmektir. Yani şu anda kullanmak istemediğimiz veya geçici olarak kullanmayacağımız site veya sayfaları arama motorlarındaki değeri düşmemesi için başka bir URL’ye yönlendiririz.

302 geçici yönlendirme yapılacak durumları ise özetle şöyle açıklayabiliriz, örneğin web sitemizi bakıma aldık veya tamamen yeniliyoruz, bu durumda sitemizi kısa bir süre sonra yine kullanıma açacağımız kesindir ve siteye gelen ziyaretçileri 302 geçici yönlendirme ile alakalı olan ve aktif olan başka bir siteye yönlendirebiliriz. Burada yönlendirme yapmanın amacı geçici bir süreliğine ulaşılamayacak olan web sayfasına gelen kullanıcıların boş bir sayfaya ya da hata veren bir sayfaya erişmeleri yerine kullanılabilir olan bir sayfaya ulaşmaları olmasıdır.

302 yönlendirme nedir

Benzer bir durumda 302 yönlendirmeyi yine kullanabiliriz. Bu sefer site içi bir örnek alalım. Sitemizde yayınladığımız kısa süreli örenğin www.siteniz.com/kampanya-1/ linkinden ulaşılan sayfamızdaki kampanyamızın bittiğini ancak bir süre sonra kampanyanın yine aktif olacağını farz edelim. Bu durumda www.siteniz.com/kampanya-1/ linkini 302 Moved Temporarily olarak www.siteniz.com‘a veya başka bir kampanyaya yönlendirmeniz uygun olacaktır. Bir süre sonra aynı kampanyaya tekrar başlandığında sayfadaki yönlendirmeyi kaldırarak yine eskiden kullanılan www.siteniz.com/kampanya-1/ linki ile kullanmaya devam edebilirsiniz.

302 Yönlendirme yaptığımda arama motorları bu durumu nasıl algılar?

302 yönlendirme aktif olduğu sürece arama motorları siteyi ve linkleri takip etmeyi bırakacaklardır. 302 yönlendirmesi yapılan sayfaya ise kök sayfanın değerleri yani page rank, backlink vb. özellikleri ise aktarılmaz.

302 Redirect mi 301 Redirect mi kullanmalıyım?

Bu sorunun cevabını Google’a sorduğunuzda 301 redirectin tercih edilmesi gerektiğini görebilirsiniz ancak bu durumun net açıklaması yukarıdaki örneğimizde saklıdır. Yani geçici süre bir sayfayı kullanmayacaksanız ve bir süre sonra bu içeriğe yine ihtiyacınız var ise 302 Redirect yeni geçici yönlendirme yapmanızı öneririz.

Ancak yönlendirme yapılacak sayfa veya site ile bir daha işiniz kalmadı ise mutlaka 301 yapmanızı SEO açısından öneriyoruz. Çünkü 301 kalıcı yönlendirme (301 moved permanently) yaptığımızda yönlendirme yapılan sayfanın değeri de yönlendirme yapılan sayfaya aktarılacaktır. 301 yapılan sayfaların değeri yaklaşık %80 performans ile aktarılır. Özellikle domain migration gibi konularda 301 kullanımı şart ve kritiktir.

302 Yönlendirme’yi Nasıl Yaparım?

1- Ana dizinde bulunan ya da yok ise oluşturacağınız .htaccess dosyasına aşağıdaki gibi yönlendirilmesi istenen link eklenmelidir;

Bir sayfayı yönlendirme;
Redirect /sayfa-adi.html http://www.domain.com/gecici-sayfa-adi.html

Bir dizini yönlendirme;
Redirect /dizin http://www.domain.com/gecici-dizin

Bütün siteyi yönlendirme;
Redirect 302 / http://www.gecici-domain.com/

2- HTML meta tag ile spesifik bir sayfanın içerisinden de yapılabilir. Bu durumda yönlendirilecek sayfaya </head> taginden önce aşağıdaki kodu eklemelisiniz;

<meta http-equiv=”refresh” content=”0;url=http://www.gecici-domain.com/”>

3- Aynı şekilde meta tag yerine javascript kodu ile de yapılabilir;

<script type=”text/javascript”>
window.location.replace(“http://www.gecici-domain.com/”);
</script>

4- PHP ise sayfanın header() fonksiyonunun içerisine aşağıdaki kodu eklediğiniz takdirde 302 yönlendirme yapılmış olacaktır;

<?php
header(“Location: http://www.gecici-domain.com/”);
exit();
?>

Yorumlar kapatılmış.