301 Yönlendirme Nedir?

301 Yönlendirme, ‘Redirect Permanent’ yani kalıcı olarak yönlendirmek demektir. Web sitenizin içeriğini değiştirmeye veya başka bir projeye yönlenmeye karar verdiğinizde 301 yönlendirmesini kullanmak zorundasınız demektir.

Sitenizin içeriğini ve linklerini değiştirmek, arama motorları tarafından hoş karşılanmaz. Daha önce arama motoru tarafından indexlenmiş ve başka sitelerden link almış sayfalarınızın URL yapısını değiştirirseniz, insanlar o sayfalara ulaşamaz. Eski sayfaların adreslerini yenisine kalıcı olarak yönlendirdiğinizde, zararı minimuma indirerek sitenize gelen ziyaretçileri yönlendirmiş olursunuz.

301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

301 Yönlendirmesi oldukça kolay bir şekilde yapılabilir. Linux tabanlı işletim sistemlerinde bulunan .htaccess dosyası üzerinde yapacağınız ufak değişiklikler ile, yönlendirmek istediğiniz istediğiniz URL’li istediğiniz gibi kontrol edebilirsiniz. Ancak .htaccess dosyası üzerinde değişiklikler yaparken çok dikkatli olmakta fayda var. Olası 500 Internal Server Error’lerden kaçınmak için, dosyanızın orijinal halinin bir kopyasını mutlaka alın. 301 yönlendirmesi için örnek bir kod aşağıda yer alıyor;

301 yönlendirmesi nedir?

301 ve 302 Yönlendirme Arasındaki Farklar

301 yönlendirme yukarıda bahsettiğimiz gibi “kalıcı yönlendirme” yöntemidir, ancak 302 yönlendirme ise geçici bir yönledirme türüdür(302 moved temporarily).

301 yönlendirme yöntemi site tamamen taşınırken veya bir iç link ile işimiz tamamen bittiğinde kullanılır ve bu site veya linklerin SEO değerlerinin büyük kısmının korunması sağlanmış olur. Link ve sitelerin değerlerinin yüzde sekseninin taşındığını tecrübelerimize dayanarak söyleyebiliriz.

302 yönlendirme ise geçici bir süreliğine kapalı olacak bir site veya linkimiz için kullanmamız gereken aynı şekilde geçici bir yönlendirme türüdür. Bu geçici durumlara sitemizin yenilenme süreci, teknik sebeplerden dolayı kısa süreli bakım yapılması veya şu anda süresi biten bir kampanya veya ürün için kullanabiliriz. Böylece sitemizi veya linki ziyaret edenler 404 veya eror sayfası ile karşılaşmaz ve sayfanın değeri düşmez. Google robotları 302 yönlendirme süresince bu linkleri taramaz.

Yukarıdaki örneklerde anlatıldığı üzere bu teknik durumlar iyi analiz edilip 301 veya 302 yönledirme kararları verilip ulaşılamayan sayfalara bir an önce müdahale edilmelidir. Aksi takdirde Google botları tarafından taranan site veya linkinizin değeri ve sıralaması düşecek hatta indexten çıkarılacaktır.

Sitenizdeki hatalardan korunmak için Search Console’daki hataları kontrol etmeni ve sitenizi zaman zaman crawl ederek takip etmeniz gerekiyor. Değişen linklerinizi 301 veya 302 yöntemi ile yönlendirerek hatalardan korunabilirsiniz.

Yorumlar kapatılmış.