Google Analytics nedir?

Google Analytics, bir web sitesine gelen kullanıcılar ile ilgili kapsamlı bilgiler sunan kullanımı ücretsiz bir Google hizmetidir. Bu hizmet aracılığıyla elde edilen bilgiler; sitenize gelen ziyaret sayısı, sayfa görüntülemeleri, hemen çıkma oranı, sitede ortalama olarak geçirilen süre, bir ziyaretçinin ortalama olarak kaç sayfa gezdiği ve yeni ziyaretçilerin yüzdeleridir.

Google Analytics Neden Kullanılır?

Analytics oldukça kapsamlı bir takip aracıdır. Yukarıdaki verilerin yanı sıra aşağıdaki bilgileri de size sunar. Sitenize gelen kullanıcıların davranışlarını inceleyerek, siteniz üzerinde yapmanız gereken geliştirmeler konusunda size fikir verir.

  • Web sitenizi kaç kişinin ziyaret ettiği
  • Ziyaretçilerinizin hangi lokasyonlardan sitenize girdiği
  • Ziyaretçilerinizin bilgisayar veya taşınabilir cihazlardan mı sitenizi ziyaret ettiği
  • Hangi web sitelerinden sitenize ziyaretçi geldiği
  • Hangi pazarlama taktikleri sayesinde web sitenizin daha fazla trafik aldığı
  • En çok okunan içeriklerinizin ve kategorilerinizin hangileri olduğu
  • Gelen kullanıcıların müşteriye dönüşüm oranları
  • Dönüşüm sağlayan kullanıcıların hangi kanallardan web sitenize girdiği

google analytics login sayfası

Google Analytics Hesabı Nasıl Kurulur?

Google analytics hesabı kullanabilmek için öncelikle bir Google hesabınızın olması gereklidir. Gmail, Google Drive, Google Takvim, Google+ veya YouTube gibi diğer platformlar için kullandığınız bir Google hesabınız varsa, o Google hesabını kullanarak. Analytics’i kurabilirsiniz. Eğer yoksa yeni bir tane oluşturmanız gerekecektir. Oluşturduğunuz kullanıcı ile analytics hesabınızı oluşturmalısınız. Analiytics’e giriş yaptıktan sonra “yönetici” sekmesi üzerinden web sitenizi eklemelisiniz. Websitenizi ekledikten sonra  aşağıdaki gibi bir izleme kodu oluşturmanız ve bu kodu web sitenizin tercihen footer kısmına eklemeniz gerekli.

google analytics izleme kodu

  (function(i,s,o,g,r,a,m){i[‘GoogleAnalyticsObject’]=r;i[r]=i[r]||function(){

  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),

  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)

  })(window,document,’script’,’https://www.google-analytics.com/analytics.js’,’ga’);

   ga(‘create’, ‘UA-xxyyaaa-1’, ‘auto’);

  ga(‘send’, ‘pageview’);

</script>

Analytics takip kodunuzu sitenize ekledikten sonra, doğru olup olmadığını kontrol etmek için ise yapmanız gereken şey çok basit. Analytics, gerçek zamanlı oturum sayısını sunuyor. Yani sitede anlık kaç tane kullanıcı var, ve hangi içeriği okuyorlar, buradan takip edebiliyorsunuz. Sitenizin herhangi bir sayfasına girip analytics’in geçek zamanlı kısmına girdiğiniz taktirde aşağıdaki ekran görüntüsünü göreceksiniz.

google analytics canlı takip

Bu oluşturacağınız hesap, uzun vadede kullanacağınız bir hesap olmalıdır. Analytics kullanımını başka insanlara açmanız gerekebilir ancak yönetimi her zaman sizin elinizde olmalıdır. Web sitenizin analytics hesabının başka kullanıcıların hesapları altında oluşturulmasına kesinlikle izin vermeyin.

Yorumlar kapatılmış.