Google Rank Brain Nedir?

Google, makine öğrenme yapay zeka sistemi olan Rank Brain adı verdiği bir tür arama sonuçları yardımcısını kullanır. Bunun nasıl çalıştığını ve Google’ın genel sıralama sistemine uyduğunu merak ediyor musunuz? İşte Rank Brain hakkında bildiklerimiz…

Google Rank Brain Nedir?

Rank Brain, Google’ın arama sonuçlarına yardım etmek amacı ile kullandığı makine öğrenme yapay zeka sistemine verdiği addır.

Makine Öğrenme (Machine Learning) Nedir?

Makine öğrenme; bir bilgisayarın, insanlar tarafından bir şeyler öğretilmeden veya ayrıntılı programlama yapılmadan, kendi kendine öğrenme sistemine verilen addır.

Yapay Zeka Nedir?

Bir bilgisayar, bir insan kadar akıllı olabilir, en azından hem öğretilmekten, hem de bildikleri üzerine inşa etmekten ve yeni bağlantılar kurarak bilgi edinme anlamında. İşte gerçek yapay zeka budur.

Gerçek yapay zeka yalnızca bilim kurgu romanlarında vardır elbette. Pratikte, yapay zeka; öğrenmek ve bağlantı kurmak için tasarlanmış bilgisayar sistemlerine atıfta bulunur.

Yapay zeka ile machine learning arasındaki fark nedir? Rank Brain açısından bakıldığında, ikisininde bize oldukça benzediği söylenebilir. Bunların ikisi de birbirinin yerine kullanılabilir veya istihdam edilen yapay zeka yaklaşımının türünü tanımlamak için kullanılan makine öğrenimini vardır.

Rank Brain Arama Sonuçları İçin Google’ın Yeni Sıralama Yöntemi Midir?

Hayır. Rank Brain Google’ın tüm arama algoritmasının bir parçasıdır. Google’ın bildiği milyarlarca sayfaya kadar sıralamak ve belirli sorgularla ilgili olanları bulmak için kullanılan bir bilgisayar programıdır.

rank brain nasıl çalışır?

Google’ın Arama Algoritmasının İsmi Nedir?

Arama algoritmasının ismi değişiklik gösterir. Aslında yıllar boyunca genel algoritmanın resmi bir adı yoktur ancak daha sonra hummingbird, penguin gibi isimler kullanmaya başladı.

Rank Brain Google Arama Algoritmasının Bir Parçası Mıdır?

Evet. Arama motorunu bir otomobil motoruna benzetecek olursak; motorun kendisi, yağ filtresi, yakıt pompası, radyatör ve benzeri gibi çeşitli parçalardan oluşabilir. Aynı şekilde, arama motoru algoritmasıda çeşitli parçaları kapsar; Rank Brain bu parçalardan bir tanesi olarak isimlendirilebilir.

Google’ın Sıralamada Değerlendirdiği Kriterler Nelerdir?

Bu kriterler, Google’ın web sayfalarının sıralamasını belirlemeye yardımcı olmak için kullandığı maddelerdir. Örneğin Google, bir web sayfasındaki kelimeleri okur ve analiz eder, bu nedenle kullandığınız kelimeler bir sıralama sinyalidir. Bazı kelimeler kalın yazılmışsa, veya bir başlık içerisinde kullanıldıysa yine arama motorları tarafından önceliklendirilir. Page Rank’in bir parçası olarak kullanılan hesaplamalar toplamında sayfanın skoru belli olur. Google arama algoritmaları nasıl çalışır? yazımızda daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Rank Brain En Önemli Sinyallerden Biri midir?

Kesinlikle en önemli sinyallerden biridir. Google’ın web sayfalarını sıralamada en önemli faktörlerinden birinin Rank Brain olduğunu söyleniyor. Bloomberg gazetesinde yayınlanan bir makalede rank brain Greg Corrado tarafından şekilde anlatılmış: “Rank Brain, bir Google arama sayfasında hangi sonuçların görüneceğini ve hangi sırada olduklarını belirleyen bir algoritmaya giren “yüzlerce” sinyalden biridir. Başladığı birkaç ayda Rank Brain, bir arama sorgusunun sonucuna katkıda bulunan üçüncü önemli sinyal oldu.”

Rank Brain Tam Olarak Ne Yapar?

RankBrain, çoğunlukla Google’a e-postayla gönderme yaparak, insanların aradıkları kelimeleri tam olarak bulamayacakları sayfaları bulmak için gönderdikleri aramaları yorumlamanın bir yoludur. Rank Brain, kullanıcının aşina olmadığı bir anahtar kelime ya da sözcük öbeği gördüğünde onu aşina olduğu kelime ya da sözcük öbeğiyle eşleştirerek kullanıcıya sunar.

Rank Brain’e Nasıl Örnek Verilebilir?

Google, arama grupları vermese de, yukarıda örneği bulunan Bloomberg makalesinde Rank Brain’in yardım ettiği varsayılan tek bir arama örneği bulunuyor. Google’da özgün, uzun ve karmaşık bir sorguyu, çok daha kısa bir biçimde arandığını düşünün; bu muhtemelen sıkça yapılan bir işlem. İnsanlar sorguları kendilerince kısaltarak arama yapıp zaman kazanmayı seviyor. Bu kısaltılmış ama yaygın olarak aranan arama gruplarının birbirleri ile eşleştirilmesi işlemi Rank Brain’in çalışma prensibi için bir örnek olarak gösterilebilir.

google rank brain ne işe yarar?

 

Rank Brain Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

Google’ın iddia ettiği gibi, Rank Brain’in gerçekten büyük bir etki yarattığı gerçek. Şirket, sıralama algoritmasına Rank Brain’in ne kattığı konusunda oldukça ağzı sıkı davranıyor. Google, her zaman küçük testler yapar. Fakat yalnızca büyük bir güven derecesine sahip olduğu zaman büyük değişiklikler yapar.

Rank Brain’in, en önemli üçüncü sinyal olan dereceye entegre edilmesi büyük bir değişikliktir. Gerçekten yardımcı olduğuna inanmasaydı, Google asla böyle büyük bir değişiklik yapmazdı.

Rank Brain Ne Zaman Başladı?

Google, 2015 yılının başında Rank Brain’in kademeli olarak devreye girdiğini ve artık aktif olarak kullanıldığını açıklamıştı.

Rank Brain ile Hangi Sorgular Etkilendi?

2015 yılı Kasım ayında, Google, normalde hiç görmediği sorguların büyük bir kısmı olan yüzde 15’inin Rank Brain tarafından işlendiğini söyledi. 2016 yılı Haziran ayında, Rank Brain’in Google’ın işlediği her sorgu için kullanıldığı haberi ortaya çıktı.

Rank Brain Her Zaman Öğrenebilir Mi?

Google’ın yaptığı açıklamaya göre Rank Brain’in yaptığı tüm öğrenim çevrimdışı olarak gerçekleşir. Rank Brain’e eski arama sorguları verilir ve uygulama, bunlardan öngörüler yapmayı öğrenir. Bu tahminler test edilir ve iyi olduğu ispatlanırsa, Rank Brain’in en yeni sürümü ile birlikte yayın hayatına girer. 

Yorumlar kapatılmış.