Google My Business Hesabı Nasıl Açılır?

Google my businnes işletme kaydı

Google My Business , arama yapan bir kullanıcıya arama sonuçlarının sağ tarafında gösterilir ve aşağıdaki bilgileri içerir.

 • İşletme Adı
 • İşletme Adresi
 • İşletme Telefon Numarası
 • İşletme logosu
 • İşletmenin fotoğrafları
 • Arama ve Web Sitesi Butonları
 • Popüler Zamanları
 • Çalışma Saatleri
 • Yorumlar

Bu bilgiler Google tarafından takip edilir ve müşterilerin, işletmeleri ne sıklıkla aradığıyla ilgilenir, analiz eder ve sonuçlar. Google My Business profili olmadan, bir işletmenin büyümesi çok da kolay olmuyor. Bir ofise sahip her şirket için Google My Business hesabının olması önerilir. My Business ile Google+, Maps ve Search hesaplarınızı da yönetebilirsiniz. Bu yazımızda Google My Business Hesabı açmayı adım adım göstereceğiz.

Mevcut Google My Business Hesabı Yönetmek

Öncelikle Google My Business profiliniz olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Bir Google+ Local Page veya Google Maps girişiniz var ise Google zaten sizin için bir My Business profil oluşturmuştur.

 1. Google My Business’da oturum açın ve şirket bilgilerinizi inceleyin. Profilinizin tamamlandığından emin olun.
 2. Google My Business profilinizin diğer Google hizmetleri ile olan bağlantısını kontrol edin. My Business hesabınıza ait olan Google+, Maps ve YouTube kanallarına bağlayın.

Yeni Google My Business Hesabı Oluşturmak

Henüz bir Google My Business hesabınız yoksa şu adımları uygulayın:

 1. My Business hesabınızı yönetmek için kullanmak istediğiniz Google hesabında oturum açın.
 2. My Business’a girin ve ‘Hemen Başlayın’ a tıklayın.
 3. a) Arama kutucuğunda şirketinizi arayın ve listeleniyorsa adrese tıklayın. Google sizden doğru adresi doğrulamanızı ister(genellikle posta kartı ile). Birisi adresinizi farklı bir hesapla doğrulamışsa, önce sahipliği kendinize aktarmanız gerekir. Eğer kişiyi bilmiyorsanız, yönetici haklarını talep etmelisiniz. b) Eğer şirketiniz listede yoksa adresi eklemeniz ve doğrulamanız gerekiyor.
 4. Hesabınıza tüm bilgileri doldurun. Resim eklemeyi unutmayın çünkü Google arama sonuçlarında ve Google Maps’te eklediğiniz resimler gözükecektir.
 5. Google, otomatik olarak My Business hesabınızda bir Google+ Local sayfası oluşturur. Şirketinizde yaptığınız güncellemeleri paylaşmak için bu sayfayı kullanabilirsiniz.

Google My Business Hesabı Yönetmek

Posta kartı ile doğrulama yapıldıktan sonra Google My Business’a giriş yapıp, “Ana Sayfa” bölümünden, firmanızın logosunu ve şirket fotoğraflarını ekleyebilirsiniz.

Kontrol panelinizin “Bilgi” bölümünde şirket adresinizi, telefon numaranızı, çalışma saatlerinizi, web sitenizi vb. güncelleyebilirsiniz.

Kontrol panelinizin “Fotoğraflar” bölümünde, işletme profilinizdeki fotoğrafları yönetebilirsiniz. Birçok müşteri fotoğraflarınıza bakıp işletmenizin kalitesi hakkında az da olsa bilgi sahibi olabilecekler. Google’ın yaptığı çalışmalardan sonra, profilinizde şirketinizin logosu ve fotoğrafları varsa arama sonuçlarında yüksek sıralara gelebilirsiniz.

Google My Business Hesabı Kurduktan Sonra

Artık  hesabınız hazır ve çalışır durumda ve sizi arayan potansiyel müşterilere daha yakınsınız. Müşterilerinizden işletmeniz hakkında incelemeler ve yorumlar isteyin. En az 1-2 ay kadar böyle devam etmelisiniz. Tutarlı incelemeler, organik SEO’nuzun yükselmeye başlaması için iyi bir yoldur. Tutarlı incelemerle hem iyi hem de kötü değerlendirmelere proaktif yanıtlar vermelisiniz.

Yorumlar kapatılmış.