Google’da Sayfalar Nasıl Hızlı İndeksletilir?

İşletmeniz için yeni bir web sitesi veya blog oluşturduğunuzda, muhtemelen gerçekleşmesini istediğiniz ilk şey insanların sizi bulmasıdır. Ve elbette, arama yoluyla web siteniz ya da blogunuzu bulmalarını bekliyor olacaksınız. Ancak sizin arama ortamında görünür olabilmeniz için, Googlebot’un web sitenizi taramasını ve sonra Google dizinine eklemesi gerekir.

Ancak bunu Google sizin istediğiniz kadar hızlı yapmayabilir. Peki, bunun olabildiğince çabuk olmasını nasıl sağlayacağız? Web sitesi içeriğinin nasıl tarandığı ve dizine eklenmesiyle ilgili temel bilgilerin yanı sıra, Googlebot’u web sitenize veya blog içeriğinize nasıl daha hızlı çekebileceğinizin harika yolları sizlere anlatacağız.

Googlebot, Tarama ve Dizine Ekleme Ne Demektir?

Googlebot’u sitenize çekmek için ipuçları vermeden önce, Googlebot nedir sorusuyla başlayalım. Bunun yanı sıra dizine ekleme (indeksleme) ve tarama arasındaki farkı görelim.

Googlebot, Google’ın aranabilir dizinine eklemek üzere web’deki belgeler hakkında bilgi toplamak için Google’ın gönderdiği arama bot yazılımını içerir.

Tarama, Googlebot’un web sitesinden web sitesine dolaştığı ve Google’a rapor vermek için yeni ve güncellenmiş bilgiler bulması işlemidir. Googlebot, taramada hangi linkler kullanılıyorsa o linkleri kullanır.

Dizine ekleme, Googlebot tarafından tarama faaliyetlerinden toplanan bilgilerin işlenmesidir. Belgeler işlendikten sonra, kaliteli içerik olarak belirlenirse, Google’ın aranabilir dizinine eklenir. Dizine ekleme sırasında Googlebot, kelimeleri bir sayfada ve bu kelimelerin bulunduğu yerde işler. Başlık etiketleri ve alt etiketleri gibi bilgiler de dizine ekleme işlemi sırasında analiz edilir.

Peki Googlebot, yeni web siteleri, bloglar, sayfalar gibi web’deki yeni içerikleri nasıl buluyor? Daha önceki tarama işlemleri sırasında yakalanan web sayfalarıyla başlar ve web yöneticileri tarafından sağlanan site haritası verilerini ekler. Daha önce taranan web sayfalarına göz atarken, o sayfalardaki linkleri taranacak sayfaların listesine ekler. Daha fazla ayrıntı istiyorsanız, Web Yöneticisi Araçları Yardımı bölümünde bunları okuyabilirsiniz.

Bu nedenle, web üzerindeki yeni içerik, site haritaları ve linkler aracılığıyla keşfedilir. Şimdi web sitenize site haritalarını nasıl alacağınıza ve Googlebot’un yeni web sitelerini, blogları ve içeriği keşfetmesine yardımcı olacak linkleri inceleyeceğiz.

Google'da Sayfalar Nasıl Hızlı İndeksletilir?

Yeni Web Sitenizi veya Blogunuzu Nasıl Keşfedersiniz?

Peki yeni web siteniz Googlebot tarafından nasıl keşfedilir? Aşağıda en kolay şekilde sitenizin Googlebot tarafından nasıl keşfedilebileceğini bulacaksınız.

Bir Site Haritası Yaratın: Bir site haritası, web sitenizin sunucusunda temel olarak web sitenizdeki her sayfayı listeleyen bir XML belgesidir. Arama motorlarına yeni sayfaların ne zaman eklendiğini ve belirli sayfalardaki değişiklikler için ne sıklıkla kontrol edileceğini söyler. Örneğin, bir arama motorunun geri gelmesini ve yeni ürünler, haber öğeleri ve diğer yeni içerikler için ana sayfanızı günlük olarak kontrol etmesini isteyebilirsiniz. Web siteniz WordPress üzerine kuruluysa, Google XML Site Haritaları eklentisini yükleyebilir ve site haritanızı otomatik olarak oluşturup güncelleyip arama motorlarına gönderebilirsiniz. Bunun için XML Site Haritaları Jeneratörü gibi araçları da kullanabilirsiniz.

Search Console Site Haritasına Kaydolun: Site haritanızı yeni bir web sitesi için eklemeniz gereken ilk yer Google Webmaster Tools yani Search Console’dur. Eğer hesabınız yoksa, ücretsiz bir Google Hesabı oluşturup Search Console’a kaydolmanız yeterlidir. Yeni sitenizi, Webmaster Araçları’na ekleyin, daha sonra Optimizasyon > Site Haritaları’na gidin ve Google’ı ve bunu daha önce yayınladığınız sayfaları Google’a bildirmek için Webmaster Araçları’na web sitenizin site haritası linkini ekleyin. Ekstra kredi için, Bing ile bir hesap oluşturun ve Webmaster Araçları aracılığıyla sitenizi gönderin.

Google Analytics Yükleyin: Bunu sitenize gelen kullanıcı verilerini  görmek amacıyla yüklemeniz gerekir, ancak Google’ın yeni bir web sitesinin ufukta olduğunu düşünmesini de sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medya Profilleri Oluşturun Ya da Profillerinizi Güncelleyin: Daha önce de belirtildiği gibi, tarayıcılar sitelerinize linkler vasıtasıyla ulaşır. Bazı hızlı linkleri almanın bir yolu, yeni web siteniz için sosyal paylaşım profilleri oluşturmak veya yeni web sitenize önceden var olan profillere link eklemektir. Bu; Twitter profilleri, Facebook sayfaları, Google+ profilleri veya sayfaları, LinkedIn profilleri veya şirket sayfaları, Pinterest profilleri ve YouTube kanallarını içerir.

Yeni Web Sitenizin Linkini Paylaşın: Yeni web sitenizin linkini yeni veya önceden var olan bir sosyal profile ekledikten sonra, bu ağlardaki bir durum güncellemesinde paylaşın. Bu linkler no follow iken, sosyal sinyaller izleyen arama motorlarını uyaracaktır. Pinterest için web sitesinden bir görsel seçin ve YouTube için yeni web sitenizi tanıtan bir video oluşturun ve videonun açıklamasına bir link ekleyin.

Yer İmi Ekleyin: Foursquare ya da Swarm gibi kaliteli bir sosyal yer imi sitesini kullanın.

Site Dışı İçerik Oluşturun: Yine, link building sürecinde yardımcı olmak için, nişlerdeki bloglara konuk yazı göndererek, kaliteli makale dizinlerine makaleler göndererek ve SEO optimizasyon ve dağıtım sunan hizmetlere ilişkin basın bültenleri hazırlayarak site dışı içerik oluşturun. Yeni web sitenize biraz daha link alın. Lütfen bunun kaliteli sitelerdeki kaliteli içerikler ile ilgili olduğunu unutmayın; spam web sitelerine spam içeriklerin yayınlanmasını istemezsiniz, çünkü yalnızca Google’a web sitenizin spam olduğunu bildirir.

Yeni Blogunuzu Nasıl Keşfedebilirsiniz?

Peki ya yeni web siteniz bir blog ise ne yapmalısınız? Yukarıdaki seçeneklerin tümüne ek olarak, Google tarafından blogunuzun bulunmasına yardımcı olmak için aşağıdakileri de yapabilirsiniz.

Feedburner ile RSS Ayarlayın: Feedburner, Google’ın kendi RSS yönetim aracıdır. Feedburner’a kaydolun veya Google hesabınız ile giriş yapın. Blogunuzun URL’sini veya RSS besleme URL’sini “Besleme yaz” alanına kopyalayarak Feedburner ile feed’inizi gönderin. Site haritanıza ek olarak, bu da Google’a yeni blogunuz güncellendiği ve blogunuza her yeni bir yazı girildiği zamanları bildirecektir.

Blog Dizinlerine Kayıt Olun: TopRank, RSS yayınınızı ve blogunuzu gönderebileceğiniz çok sayıda siteye sahiptir. Bu, daha fazla gelen link kurmanıza yardımcı olacaktır. Hepsini hazırlamaya hazırsanız, en iyi blog dizinlerinden biri olduğu için en azından Google Blogspot ile başlayın. İyi miktarda içeriğe sahip olduğunuzda Tumblr’ı deneyin.

Sonuç

Web siteniz veya blogunuz dizine eklendiğinde, Google aramasından daha fazla trafik almaya başlarsınız. Ayrıca, site haritaları oluşturduysanız veya RSS yayınınız varsa, yeni içeriğinizin keşfedilmesi daha hızlı olur. Yeni içeriğinizin hızlı bir şekilde keşfedilmesini sağlamak için en iyi yollardan biri içeriğinizi Google Plus’daki durum güncellemeleri aracılığıyla sosyal medya ağlarında paylaşmaktır.

Ayrıca, blog içeriğinin genellikle statik bir web sitesinde normal sayfalardan çok daha hızlı bir şekilde tarandığına ve dizine eklendiğini hatırlamak için web sitenizi destekleyen bir blogunuz olması gerektiğini belirtelim. Örneğin, yeni bir ürün sayfanız varsa, onunla ilgili bir blog yazısı yazın ve blog yayınınıza ürün sayfasının linkini ekleyin. Bu, Googlebot tarafından ürün sayfasının çok daha hızlı bulunmasına yardımcı olur!

Yorumlar kapatılmış.