Gerçek TBM nedir?

Reklam veren olarak sizler, bir kampanya sürecinde bir TBM belirlersiniz. Peki reklamınız her tıklandığında sizden bu tutar mı tahsis edilir? Hayır, bildirdiğiniz bu tutar, sizin her tıklama için gözden çıkardığınız ve reklam sıralaması için önemli bir yer arz eden maksimum TBM’dir. Gerçek TBM (tıklama başına maliyet) ise, bir tıklama için ücretlendirildiğiniz nihai tutardır. Genellikle maksimum tıklama başına maliyetiniz (maks. TBM) teklifinizden daha az (bazen çok daha az) bir tutardır. Çünkü Google, reklamın sizle ilişkili olmasından, web sayfanızın doğru yönlendirme içermesinden, bir çok özelliğe bakarak, olumlu olması durumunda TBM’lerinizi çok daha aşağılara çekmektedir.

Gerçek TBM genellikle maks. TBM’den daha azdır. Çünkü AdWords açık artırmasında ödeyeceğiniz en yüksek tutar, reklam konumunuzu ve reklamınızla birlikte gösterilen site bağlantıları gibi reklam biçimlerini korumak için gerekli olan minimum tutardır.

Peki bu sistem nasıl işler? Google, kalite puanı bileşenlerini (beklenen tıklama oranı, reklam alaka düzeyi ve açılış sayfası deneyimi), maks. TBM teklifini ve uzantılar ile diğer reklam biçimlerinin beklenen etkisini birleştirerek, bir reklam sıralaması belirler. Uzantıların ve reklam biçimlerinin beklenen etkisini tahmin ederken alaka düzeyi, beklenen tıklama oranları ve uzantıların veya biçimlerin arama sonuçları sayfasında ne kadar görünür oldukları gibi faktörleri de hesaba katar. Her reklamverenin Reklam Sıralaması daha sonra, reklamın nerede görüneceğini ve reklamla birlikte hangi uzantı türlerinin ve başka reklam biçimlerinin görüneceğini (veya reklamın ya da reklam biçiminin görünüp görünmeyeceğini) belirlemek için kullanılır.

Arama Ağı‘ndaki reklamlarda, arama sonuçlarının üst kısmındaki reklamlar için, gerekli olan minimum Reklam Sıralaması genellikle, arama sonuçlarının yanındaki reklamlar için gerekli olan minimum Reklam Sıralamasından daha yüksektir, yani yukarıdaki alan daha değerlidir. Sonuç olarak, sıralamada sizin hemen altınızda reklam veren bulunmasa bile, reklamınızın arama sonuçlarının yukarısında göründüğü zamanki gerçek TBM, reklamınızın arama sonuçlarının yanında göründüğü zamanki gerçek TBM‘den daha yüksek olabilir. Tıklama başına daha fazla ödemeniz mümkün olmakla birlikte, üst sıradaki reklamlar, genellikle daha yüksek tıklama oranlarına sahiptir ve yalnızca üst sıradaki reklam konumlarında kullanılabilen bazı reklam uzantılarını ve diğer özellikleri göstermenize izin verebilir. Her zaman olduğu gibi, asla maks. TBM teklifinizden daha fazla ücretlendirilmezsiniz.

Yorumlar kapatılmış.