AMP Nedir? Ne İşe Yarar?

AMP, yani Hızlandırılmış Mobil Sayfalar, mobil sayfaları daha hızlı yüklemek için Google ve Twitter tarafından tasarlanmış bir projedir. AMP özünde sadeleştirilmiş HTML formudur. Açık kaynak bir projedir, yani isteyen herkes AMP komutlarını öğrenip uygun sayfalar oluşturabilir. Google bu projeyi Apple News ve Facebook’un Facebook Instant Articles(Facebook Anında Makaleler) projesine cevap olarak oluşturmuştur.

AMP’nin Hızlı Olmasının Sebebi Nedir?

AMP, salt okunurluk ve saf hız için tasarlanmış bir fikirdir. Google, uygun ve doğrulanmış sayfaları ön belleğinde saklar ve asıl içerik ön bellekte tutulur böylece içeriği sayfadan getirmek zorunda kalmaz. Bu işlem uygulanırken JavaScript’in bazen programı tembelleştirebilen kütüphanesinden ya da buna benzer sorunlardan kendisini soyutlar. JavaScript’e ancak belirli ölçülerde, özel kullanımlarla izin verilir ve hazır bir JavaScript yapısını kullanmaya zorlar.

amp kodlama örneği

AMP Özellikleri ve Faydaları

Sayfaların ön belleğe yüklenmiş halinde bile Google, kendi reklamlarınızın sayfanızda bulunmasına izin veriyor. Büyük reklam platformlarının(AdSense vb.) çoğundan reklam verilebilen bir sisteme sahip ve tüm gelir eskisi gibi kullanıcıya aittir. Ayrıca ön bellekteki sayfalarda Analytics de kullanılabiliyor.

Google, yaptığı testlerin ardından AMP destekli internet sitelerinin AMP destekli olmayanlara göre mobilde daha üst sıralarda listelendiğini açıkladı. Eğer internet siteniz AMP destekliyorsa, mobilde daha yukarı sıralarda listelenme şansınız oldukça yüksek olacak. Bu da site içi trafiğinizin artması demek oluyor. Bu faydalarını düşündüğümüzde daha yeni olan AMP projesini iyice araştırıp kullanmak size ve sitenize oldukça faydalı olacaktır.

Sayfalarınızın hem AMP hem de AMP harici sürümlerine sahipseniz aşağıdaki bağlantıları ekleyin. https://support.google.com/webmasters/answer/6340290?hl=tr

amp logo

WordPress’te AMP Nasıl Kurulur?

WordPress altyapılı web siteleri için AMP eklentisi ile tüm sayfalarınızı AMP destekli hale getirebilirsiniz. Yönetim panelinizde önce Eklentiler’e sonra Yeni Ekle’ye tıklayarak arama kutusuna ilk olarak WordPress AMP eklentisini sonra da AMP for WP- Accelerated Mobile Pages eklentisini aratıp indirin. İlk indirdiğiniz WordPress AMP eklentisini aktifleştirmelisiniz. Bu eklenti AMP’yi sitenizde aktif edecektir. Her hangi bir içeriğin linkinin sonuna /amp yazarak test edebilirsiniz.

Örnek olarak: example.com/content linkli içeriğinizi example.com/content/amp yazarak arattığınızda sade tasarımlı bir sayfa açılacaktır. İlk eklentiyi aktifleştirdikten sonra ikinci indirdiğiniz AMP for WP – Accelerated Mobile Pages eklentisini aktif ediyoruz. Bu eklenti ile AMP sayfasını düzenleyebilir, Adsense ve Analytics’e erişebilirsiniz. WordPress admin panelinizin sol tarafında AMP->Başlangıç seçeneğine giriyoruz. Girdiğimiz seçenek ile sitemizin AMP sistemini özelleştirebilir, Analytics’e erişebilir ve reklam ekleyebilirsiniz.

Yorumlar kapatılmış.