RSS Nedir ve Nasıl Kullanılır?

rss-nedir-ve-nasil-kullanilir

RSS, web sitesine her yeni eklenen içeriğin kolaylıkla takip edilmesini sağlayan bir web sayfası bildirimcisidir. İnternette sizi ilgilendiren her güncellemeyi almak zordur. Her gün aynı web sitelerini ziyaret etmek yerine, bu sitelerdeki başlıkları toplamak ve bunları doğrudan bilgisayarınıza veya uygulamaya otomatik olarak yüklemek ya da görüntülemekte olduğunuz bir web sitesinde yer almak için RSS’den (Really Simple Syndication-  Gerçekten Basit Dağıtım) faydalanabilirsiniz.

RSS Nasıl Çalışır?

Her web sitesi RSS feed’ini paylaşmaz fakat bir çoğu paylaşır. Kişisel RSS feed’inizi ayarlamak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 1. Bir RSS okuyucu indirerek (kaynak olarak da bilinir) RSS özet akışına başlayın. Birçok ücretsiz ve reklamlı RSS okuyucu, uzantı ve uygulama biçiminde çevrimiçi olarak mevcuttur. Bunlardan birini bilgisayarınıza veya mobil cihazınıza indirin.
 2. En sevdiğiniz web sitelerine gidin ve RSS linkini arayın. Bunu göremiyorsanız, bir arama motorunda web sitesinin adı ve “RSS” yazın.
 3. Siteniz için RSS feed’in olduğu URL’yi kopyalayın.
 4. İndirdiğiniz RSS URL’sini, RSS okuyucuya yapıştırın.
 5. Tüm ziyaret ettiğiniz web sitelerinde düzenli olarak aynı işlemi tekrarlayın.

Bazı okuyucular, RSS yayınlarının bulunduğu ek siteler hakkında önerilerde bulunurlar. RSS okuyucuyu kullanmak için RSS okuyucunuzun web sayfasına girersiniz veya RSS yazılımınızı veya uygulamanızı başlatırsınız. Böylece anında tüm web yayınlarını tarayabilirsiniz. RSS akışlarını e-posta gibi klasörler halinde düzenleyebilir ve belirli bir web feed güncellendiğinde uyarılar ve sesler ayarlayarak uyarı oluşturabilirsiniz.

RSS Kaynaklarının Türleri

Seçtiğiniz web sitelerinin en son haberlerini ekranınıza doğrudan iletmeleri için RSS yayınınızı özelleştirebilirsiniz. Hava durumu, spor, en sevdiğiniz fotoğraflar, en son dedikodular veya en son siyasi tartışmalar gibi haberlere ulaşmak için 15 farklı yeri ziyaret etmek yerine sadece tek bir ekrana gidin ve tüm bu web sitelerinin öne çıkan başlıklarını tek bir pencerede bir araya getirin.

RSS başlıkları ve hikayeleri hemen hazırlanır. Ancak, kaynak sunucusunda yayınlandıktan sonra, RSS başlıkları ekranınıza ulaşmak için biraz zaman harcar.

rss-kaynaklari

RSS’den Keyif Almanız İçin Nedenler

RSS URL’sini kopyalayıp RSS okuyucunuza yapıştırdığınızda, feed’e abone olursunuz. Siz, aboneliğinizi iptal edene kadar RSS okuyucunuza sonuçlar verecektir. Bir RSS yayınına abone olmanın pek çok yararı var.

Hava Durumu: Türkiye’deki hava durumu, yağmur, fırtına, rüzgar ve hava olaylarını buradan takip edebilirsiniz. RSS kesinlikle burada iyi bir araçtır.

Haber: En sevdiğiniz ünlüler, ziyaret etmek istediğiniz ülkeler veya en sevdiğiniz spor takımı hakkındaki en güncel haberleri RSS sayesinde alabilirsiniz.

Hobiler: Eğer bir motosikletçi, bir kayakçı, bir heykel meraklısı iseniz veya belki de bir köpek eğitmeniyseniz, hobileriniz hakkında tavsiye alabilirsiniz. Tüm bunlar ekranınıza anında düşecektir.

Fotoğraflar: Bilgisayar duvar kağıdınızı günlük olarak değiştirmek isterseniz, RSS, en yeni fotoğrafçıların web üzerinden paylaştıkları görselleri almak için mükemmel bir yoldur.

En Sevdiğiniz Blogları Okumak: Sıkı takip ettiğiniz bloglar varsa, en son girilen içerikleri doğrudan ekranınıza yönlendirebilirsiniz.

Siyaset: Bir siyasi adayın seçilmesine yardım ediyorsanız, RSS, popüler düşünce ve blog yayınlarını izlemek için paha biçilemez bir araçtır.

Fıkralar ve Özlü Sözler: Sabahınıza biraz neşe katmak için fıkralar ve özlü sözlere abone olabilirsiniz.

Döviz Kurları: Başka bir ülkeye seyahat etmeyi planlıyorsanız, o ülkenin para birimini satın almanın en iyi zamanını takip edebilirsiniz.

Popüler RSS Okuyucuları

Hangisinin sizin için en uygun olduğunu görmek için birçok RSS okuyucuyu test etmek isteyebilirsiniz. Ücretsiz bir sürüm ve premium bir sürüm sunan birçok RSS okuyucusu var. İşte birkaç popüler okuyucu:

 1. Web, iOS ve Android için Feedly
 2. Chrome eklentisi, web ve iOS için Panda
 3. Mac ve iOS için Reeder 3
 4. Android, Chrome ve iOS için Feeder
 5. Windows için Feedreader

RSS Feed Kaynaklarının Örneklemi

Web’de abone olabileceğiniz milyonlarca RSS feed’i var. İşte bunlardan bir kaçı buradadır.

 • CNN RSS
 • Hürriyet RSS
 • BBC Türkçe
 • NTV RSS
 • Mynet Sinema

Yorumlar kapatılmış.