Backlink Nedir?

Backlink, bir web sitesine, başka web sitesinin verdiği linke verilen isimdir. Sitenizin içerisinde yer alan özgün içerikler, zamanla başkaları tarafından fark edilir ve yayılmaya başlar. Sayfalarınıza açılan bu yeni kapılar, sitenizin arama motorları gözünde değerinin artması anlamına gelir. Bir web sitesi ne kadar kaliteli backlink aldıysa, o kadar kıymetli bir hal alır.

Backlink Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Arama motorları tarafından, sitenize verilen referanslar olarak değerlendirilen backlinkleri hangi yollar ile aldığınızda oldukça önemlidir. Doğal yollar ile alınmayan, güvenilir olmayan backlinkler, sitenize yarardan çok zarar verebilir. Zarar vermenin boyutları sitenizin banlanmasına kadar varabilir.

Backlink çalışması yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise alınan backlinklerin değeridir. İçerikleriniz ile alakalı, kaliteli web sitelerinden backlink almaya özen gösterilmelidir.

Backlink çalışması yapılırken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus, linklerin kalıcı olmasıdır. Belirli bir süre için alınan linkler, geçici olarak sitenizi üst sıralara taşıyabilir ancak daha sonra ortadan kalkmalarıyla birlikte siteniz yeniden eski konumuna dönecektir. Aynı zamanda birbiri ile alakasız yüzlerce link almış sitelerden de backlink alırken iki kere düşünmenizde fayda var.backlink

Backlink Nasıl Yapılır?

Link almanın pek çok yolu vardır.

  • Bir siteden tanıtım yazısı alabilirsiniz.
  • Ufak çaplı paravan web siteleri açıp asıl sitenize link verebilirsiniz.
  • Blog yazılarına yorum yazarak sitenize link verebilirsiniz.
  • Bloggerlardan sizin için inceleme yazısı yazmalarını sağlayabilirsiniz.

Ancak en değerli konumdaki link, sayfalarınızın sizin kontrolünüz dışında aldığı organik linktir. Yukarıda bahsedilen şekilde alınan linklerin bazıları spam olarak algılanabilir.

Kısaca toplarlamak gerekirse, backlink; SEO Nedir? sorusunu soran birisine anlatılırken, mutlaka değinilmesi gereken en önemli konu başlıklarından bir tanesidir.

Google, gün geçtikçe sitenize verilen linkleri değerlendirme yöntemini değiştiriyor. Yakında sitenize dışarıdan bir link sayesinde gelen kullanıcının davranışları bile önem kazanacak gibi gözüküyor. Sitenize gelen kullanıcı sayfalarınızda ne kadar vakit geçiriyor? Başka sayfalara geçiş yapıyor mu? gibi istatistikler değerlendirilmeye alınabilir. Siz siz olun SEO çalışması yaparken asla ve asla backlink çalışmasını ihmal etmeyin. Yeni yazılarda görüşmek dileğiyle.

Yorumlar kapatılmış.