Hyperlink Nedir? Hyperlink Ne İşe Yarar?

Hyperlink, web tarayıcınızda ‘başka bir sayfaya geçiş yapmak’ için kullanılan programlı komutlardır. Her web sayfası, sizi ilgili bazı web sayfalarına veya resim ya da dosyalara gönderen onlarca hyperlink ile doludur. Mouse işaretçisi işaret parmağına dönüştüğünde bir şeyin hyperlink olduğunu anlayabilirsiniz. Bazen, hiperlinkler açılan menüler veya küçük animasyonlu filmler veya reklamlar şeklinde olabilir.

hyperlink nedir?

Atlama komutunu etkinleştirmek için bir hiperlinke tıklatmak yeterlidir. İşaret parmağı şeklindeki mouse işaretçisini tıkladığınızda, hiperlink, web tarayıcınıza hedef web sayfasını yüklemesini, çok hızlı bir şekilde gerçekleştirir. Eriştiğiniz web sayfasında aradığınız içerik veya hizmeti bulabilirseniz, inceleme yapmaya devam edebilirsiniz. Orijinal web sayfasına geri dönmek isterseniz, tarayıcınızın sol üst tarafındaki ‘geri’ düğmesini tıklamanız yeterlidir. Aslında, köprü kurma ve geri döndürme, web tarayıcılardaki günlük rutinlerimiz arasında yer alır. Bu işlemlerin hepsini bu yazıyı okumadan öncede büyük ihtimalle gerçekleştirdiniz.

Hyperlink Yapısı

Hiperlink İçin İpucu: Bir hiperlinki tıklarken CTRL tuşuna basılı tutarsanız, hedef web sayfası tarayıcınıza ayrı bir sekme sayfası olarak açılır. Böylece yeni sekmede açtığınız sayfayı incelerken bu sayfaya link veren sayfada açık kalır ve ikisini kıyaslama şansınız olur.

Geri Döndürme İçin İpucu: Bir web sayfasını bir önceki sayfaya geri döndürmek için ‘backspace’ tuşunu da kullanabilirsiniz.

Bir hiperlink HTML programlı kodu şuna benzer:

<a href=”https://www.askljdgsaldgjasj.com”> askljdgsaldgjasj.com’u ziyaret etmek için hemen tıklayın </a>

Link verdiğiniz sayfaya hangi kelimeler üzerinden link verdiğiniz, SEO için oldukça önemlidir. Yukarıdaki örnekte a tag’inin içerisinde yer alan “askljdgsaldgjasj.com’u ziyaret etmek için hemen tıklayın” metni kullanıcı tarafından görüntülenir.

Aslında, hiperlinkler, World Wide Web’in işleyişinin özünde yer alır. Milyonlarca hiperlink, insanların webin muazzam içeriğine dalıp nasıl keşfettiklerini gösterir. Site içi SEO stratejileri uygulanırken, site içi linkleme kısmında da hiperlinkler kullanılır. Bu birbirleri ile ilişkili olan sayfaların ranklerini yükseltmek için kullanmanız gereken bir yöntemdir.

Yorumlar kapatılmış.