Site Haritası SEO Açısından Önemli midir?

Site Haritaları SEO için bir zorunluluktur

Bir site haritası, web sitesinde bulunan web sayfalarındaki diğer ayrıntıların yanı sıra bu sayfalardaki içeriğe ek olarak bilgileri tutan basit bir dizin veya kılavuz olarak tanımlanır. Arama motorları, gerçekleştirilmiş belirli bir arama sorgusu için geçerli olan tüm bilgileri bulmak ve tanımlamak gibi işleri yaparken site haritasını tarar. Dizin içindeki sayfalar, en alakalı sayfaların en üstte listelendiği ve en az alakalı sayfaların en altına yerleştirileceği mantıksal hiyerarşik bir sırayla listelenir.

İki ana site haritası türü vardır: 

XML ve HTML. 

XML site haritaları benzersiz bir yapıya sahiptir, çünkü son kullanıcı tarafından hiç görülmezler ve yalnızca bir arama motorunu bir sitedeki  web sayfasındaki içerik, sitenin içeriği sayfaların güncelleme durumu ve son olarak sayfaların birbirine göre genel önemi hakkında bilgilendirir.

Kullanıcılar için site haritası, web sitesini genel olarak daha kullanıcı dostu hale getirirken gezinme özelliklerini geliştirmeye yarar. Sitenin teması daha uyumlu olacak, kullanıcılar web sitesinin bölümlerini ve bağlantıları tek bir sayfada görüntüleyebileceklerdir. Site haritası bu metrikler üzerine inşa edilmesi gereken bir iskelet olarak düşünülebilir.

Bir site haritası herhangi web sitesinin oldukça önemli bir parçasıdır ve sıfırdan bir site haritası oluşturmak zaman alacak olsa da, site haritası oluşturmak web sitesi için uzun vadeli bir yatırım olarak düşünülebilir. Web sitesinde haritaya sahip olmak çok önemlidir ancak mümkün olan en iyi şekilde optimize etmek için de zaman ayırıyor olmalısınız. Gerekli optimizasyonları yapmadığımızda arama motoru örümcekleri siteyi tarayamaz. Örümcekler siteyi tarayamazsa, dizine eklenmez ve içerik arama motorları sonuç sayfalarında sıralanmaz. Web sitesi arama sonuçları sayfasında sıralanmazsa, kullanıcılar tarafından ziyaret edilmeyecektir. Bunun sonucunda trafik, gelir veya reklam oluşamaz.

HTML site haritası ise, interneti kullanan kişiler tarafından internette aradıkları içeriği bulmalarına yardımcı olacak şekilde yapılandırılmıştır. HTML Site haritaları web sitesinin tüm sayfalarını içermez, böylece tüm arama motorlarının ve bireysel kullanıcıların bir siteden aradıkları bilgileri bulmalarını kolaylaştırır. Site haritası oluşturulduğunda, bazı biçimlerin Google’ın Web Yöneticisi araçlarına gönderilemeyeceğini bilmek çok önemlidir – yalnızca birkaç desteklenen biçim gönderilebilir.

Site Haritalarının SEO Açısından Önemi

Bu günlerde, arama motoru optimizasyonu bir web sitesinin arama motorlarında üst sıralarda yer alması ve çevrimiçi olarak büyük görünürlük kazanması için yeterli değildir. Web sitesi arasındaki rekabet şiddetli, hepsi arama motorlarında mümkün olduğunca yüksek rütbe ve daha fazla görünürlük kazanmak için elinden geleni yapıyor. Bu arama motorlarında daha iyi sıralama için SEO ile birlikte kullanılan site haritaları da sıralama konusunda büyük avantaj sağlayan bir faktördür.

Arama motorları, bir web sitesini tarar ve arama sorgusu ile ilgili içeriğin önem derecesine göre alakalı olabilecek diğer verilerin yanı sıra meta etiketlerine ve .txt dosyalarına sahip içerikleri daha hızlı kontrol eder bunları kullanıcıyla daha çabuk eşleştirir. Bir HTML site haritası oluşturulduğunda, web sitesinin sitedeki tüm sayfaları web sitesinin ana sayfasına yerleştirilir. Bu, ziyaretçilerin web sitesinin her sayfasındaki tüm bilgilere, gördükleri ilk sayfada erişebilmelerini sağlar. Bu nedenle, arama motoru tarafından taranan ve dizine eklenen sayfalar arama sonuçlarında görüntülenecek ve bu web siteniz için daha yüksek sayfa sırasına imkan tanıyacaktır.

XML site haritası, web sitesi sahibinin arama motorları tarafından taranacak sayfalar hakkında belirli bilgileri iyileştirmesine olanak tanır. Ayrıca, web sitesi sahipleri, web sitesinin içeriğinin hiyerarşisini veya önceliğini özelleştirilebilir ve içeriğin en son ne zaman güncellendiği gibi daha fazla bilgiyi görüntüleyebilir. Site haritası oluşturulduğunda, anahtar kelime aramaları gibi bilgileri kullanmanız önemlidir, bu, web sitesine özgün anahtar kelimeye uygun içerik oluşturmanıza olanak tanır. Sonuç olarak arama motorlarında web siteniz daha yüksek bir sıralamaya sahip olur.

Bir HTML site haritası oluşturduğunuzda ise, her bağlantının bağlantıda bulunan içeriğin kısa bir açıklamasıyla eşleştirildiğinde emin olmanız gerekir. Bunu yaptıktan sonra, bu etiketlerdeki bilgilerle alakalı anahtar kelimeler eklemeniz gerekir. Bunun sonucunda arama motoru, alakalı anahtar kelimelerle zenginleşen site haritasını bulur ve arama motoru sonuç sayfalarında sıralama almanız mümkün olur.

Özetle, site haritaları arama motoru sonuçlarında bir web sitesinin sıralamasını artırır, böylece SEO kalitenizide artırır. Bir web sitesi arama motoru sonuç sayfasında yüksek sıralandığında, daha fazla sayıda internet kullanıcısı tarafından görülebilir hale gelecek, böylece web sitesine trafik artacaktır. Sonuçta, bu hem web sitesi sahibi hem de kullanıcı için yararlıdır. Böylece arama motorunun örümcekleri başarılı bir şekilde tarama ve indeksleme gerçekleştirir ve web siteniz yüksek trafik elde eder.

Kategori:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir