İlk 5 Makale Özgünlük Testi

Özgün makaleler herhangi bir taklit ya da aynı cümle içermeden hazırlanan içerikleri ifade eder. Bu içerikler SEO çalışmaları açısından büyük öneme sahiptir ve yapılan aramalarda sitenin en iyi sonuçları vermesini sağlar. Tercih edilen makalenin özgün olması daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış olmasını belirtir. Bu sayede okuyuculara yeni bilgiler sunulur.

Makalelerin özgün olması için tutarlılık, yoğunluk ve akıcılık ilkelerine sahip olması gerekir. Konu içinde gereksiz ayrıntılara yer vermemek ve içeriği okuyucunun kolayca anlayabileceği şekilde ifade etmek önemlidir. Eğer cümlede aynı anlama gelen kelimeler kullanılırsa bu durumda yazının özgünlüğünde bozulmalar meydana gelecektir. Bunu anlayabilmek adına makale özgünlük testleri kullanabilirsiniz. İnternet üzerinden ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bu sitelerdeki güvenilir testler doğru sonuçlar verir. En çok kullanılan makale özgünlük testi siteleri şunlardır:

Bkz. **SEO Makale Örnekleri: Türüne göre İçerik Hazırlama

1. Small SEO Tools

Makale özgünlük siteleri denildiğinde çok sayıda kişi öncelikli olarak Small SEO Tools adresini kullanır. Siteyi girdikten sonra dil seçeneğini Türkçe işaretleyerek hemen siteyi kullanmaya başlayabilirsiniz. Tek seferde 1000 kelimeye kadar kontrol yapabilen site ücretsiz olarak hizmet verir. Açılan sayfada yazıyı doğrudan kopyala yapıştır yapabilir ya da docx, doc, pdf, txt formatlarıyla da yükleyebilirsiniz. Site kullanımını daha verimli hale getirmek adına bir yazıyı iki kere kontrol etmenizde yarar vardır. Elde edeceğiniz test sonuçlarında sonuç raporu ekrana gelir ve bu sayede yazıda kopya içerikler olup olmadığı anlaşılır.

Bkz. **Black Hat SEO’nun Zararları Nelerdir?

2. Plagiarism Checker

En çok kullanılan özgünlük kontrol sitelerinden biri olan Plagiarism Checker İngilizce olarak hizmet verir. Ücretsiz kontrol yapabilmek için kelime sayısının en fazla 800 olması gerekir. Tasarım yönünden kaliteli olan sitede kopya içerik kontrolünün yanı sıra anahtar kelime analizi de yapılabilir. Ayrıca yazı istatistikleri ve daha pek çok veriye sorgulama sonucunda ulaşılabilir. Sitenin ücretli abonelik hizmeti de bulunmakta olup isteyen kullanıcılar aylık sabit ücret ödeyerek bu abonelikten yararlanabilirler. Bu üyelik şeklinde bir seferde kontrol edilebilecek kelime sayısı 30.000’e kadar çıkabilir. Bundan yararlanmak için 10 dolar ile 150 dolar arası değişen ücretlerle ücretli abonelik satın alınabilir.

3. Quetext

Ücretsiz olarak makale kopya içerik kontrolü yapılabilen siteler arasında yer alan Quetext sitesi İngilizce dil desteğine sahiptir. Kullanışlı bir ara yüzü bulunan sitede sorgulama yapabilmek için üyelik işlemlerinin tamamlanması gerekir. Üyelik kısmı tamamlandıktan sonra özgünlük kontrolü işlemine başlanabilir. Eğer dosya yükleyerek sorgulama, daha kapsamlı sorgu gibi özelliklere ihtiyacınız varsa bu durumda ücretli abonelik fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Bu ücretler sürekli güncellenmekte olup üç günlük 1 dolar şeklinde ücret politikası mevcuttur.

Bkz. **İçerik Üreticiler için HTML5 Rehberi

4. Plagiarisma

190’dan fazla dil seçeneğine sahip olan Plagiarisma bu yönüyle diğer makale özgünlük siteleri arasında ön plana çıkmaktadır. Ücretsiz olarak hizmet veren sitelerden biri olması sayesinde site daha da kullanışlı hale gelir. Bu sitede hem makalenin kopya içerik kontrolü yapılabilir hem de spinner yani makalenin yeniden yazılması saplanabilir. Eğer fazla sayıda makale sorgusu yapılacaksa bu durumda siteye üyelik kaydı yapmak gerekir. Ücretli üyelik yapılması kullanılabilecek özellikleri genişletecektir.

Bkz. **Organik Ziyaretçi Nedir, Nasıl Elde Edilir?

5. Kopya Kontrol

Türkçe olarak faaliyet gösteren siteler arasında yer alan Kopya Kontrol ücretsiz hizmetlerinde günlük sorgulama sınırı vardır. Yabancı siteler ile kıyaslandığında bu durum bir dezavantaj olarak ifade edilir. Buna göre gün içerisinde iki kere ve 300 kelimelik makaleler için sorgulama yapılabilir. Eğer bundan daha fazla sayıda sorgulama yapılacaksa ücretli üyelik oluşturmak gerekir. Ücretli sorgulama yapılırken kredi hesabı kullanılmakta olup her sorgulama başına 1 kredi düşülür. Kredi fiyatları ise değişkenlik gösterir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir