PİRAMİT SEO TEKNİĞİ NEDİR ?

SEO Arama Motoru Optimizasyonunun kısaltmasıdır. Arama motoru optimizasyonunu şu şekilde kısaca özetleyebiliriz; Web sitenizin bir arama motorunun arama sonuçlarında yüksek sıralarda görünmesini sağlayarak web sitenizi ziyaret edenlerin sayısını artırma işlemidir. Bu tanıma bağlı olarak SEO web sitenizi Google, Bing ve Yahoo gibi arama motorlarında üst sıralara çıkarmaya yardımcı olacak bir dizi strateji, teknik ve taktik içerir. Bu yazıda, web sitenizi arama motoru sıralamalarında yüksek seviyelere çıkarmaya yarayacak dört ana başlıktan söz edeceğiz. Bunlar SEO Piramidi’ni oluşturan adımlardır. Adımlar önem sırasına göre listelenmiştir, piramidin tabanı en önemli adımı ve ucu en az önemli adımı gösterir.

İşte SEO Piramidindeki dört adımı her birinin ne anlama geldiğini açıklayarak öğreneceğiz.

1- Tasarım ve İçerik

Web sitenizde Kullanıcı Deneyiminin yüksek olduğundan emin olun. Kullanıcı deneyimini yükseltmek için web sitenizin yararlı içeriğe, iyi tasarıma ve web sitenizde rahat vakit geçirmeye uygun olmak gibi özelliklere sahip olması gerekir. Nisan 2015’ten itibaren Google, mobil arama sıralamalarında mobil cihazlara uygun web sitelerinin yüksek sıralamaya sahip olacağını duyurdu. Arama motorlarının web sitenizin içeriğinin kalitesini ölçmek için kullandığı verilerden bazıları, hemen çıkma oranları, web sitesinde geçirilen ortalama süre ve web sitesi yükleme süreleri gibi istatistiklerdir.

2- Anahtar kelimeler

Google’ın arama sonuçlarında nelerin gösterileceğini belirlemesinin yollarından biri anahtar kelime eşleştirmesidir. Web siteniz için ürettiğiniz içerikleri yazmaya başlamadan önce, kullanıcıların Google’da neleri arayacağını ve muhtemelen kullanacakları ifadeleri düşünün. Aranabilir olması için içeriğinizin yazı başlığını veya sayfa başlığınızı yazın. Ardından, Başlık, URL, Meta Açıklama ve İçeriğe doğru anahtar kelimeleri ekleyerek ve fotoğraflarınızı ve videolarınızı doğru bir şekilde etiketleyerek sayfanızı optimize edin. Bu çalışmayı varsa videolarınızda da yapılabilirsiniz.

3- Bağlantılar

Web sitenizde gittikçe daha kaliteli bağlantılara sahip olmak, sayfanın SEO’ sunu geliştirir. Google bu fikri en iyi uygulayan web sitesi olması sayesinde bugünkü ününe kavuştu. Bağlantı kurma işini genellikle SEO şirketleri yapmaktadır. Web sitenize bağlantılar oluşturmak için “iyi” yollar ve “kötü” yollar vardır (SEO endüstrisindeki bazı insanlar buna “Beyaz Şapka SEO” ve “Siyah Şapka SEO” demektedir).

İyi yollar (arama motorlarının teşvik ettiği yöntemler), blog yayınları, videolar veya infographics şeklinde iyi içerik oluşturmayı içerir, böylece diğer web siteleri web sitenize geri bağlanır. Bir başka yöntem ise, diğer kişilerin web sitelerine konuk yazıları yazmak, üyesi olduğunuz derneklerden bağlantı almak, tedarikçilerden bağlantı almak ve iş dizinlerinden bağlantı almaktır. Bağlantı oluşturmanın kötü yolları, bağlantı satın almak, bağlantı oluşturmak için SPAM kullanmak ve diğer birçok “yaratıcı” yöntemdir. Bu sözde Black Hat SEO stratejileri arama motorları tarafından fark ediliyor ve arama motorları bu stratejileri kullanan web sitelerini çoğu zaman telafisi mümkün olmayan cezalarla cezalandırıyor. Ama gerçek şu ki, arama motorları sadece belirli Black Hat SEO stratejilerini tanımlamak ve cezalandırmak için yollar bulmuşlardır, bu yüzden bu stratejilerden bazıları hala sonuç üretmektedir.

4- Sosyal Medya

Son birkaç yılda, arama motorları sosyal medya sonuçlarını dikkate almaya başladı. Bunlar beğeni, yorum, retweet, repin, paylaşım ve Facebook, Twitter, LinkedIn, Google+, Pinterest ve Instagram gibi çeşitli sosyal medya platformlarında yapabileceğiniz sonsuz etkileşim ve ziyaretçi kazanım yöntemlerini içerir.

İyi Bir SEO Stratejisi Geliştirmek için;

Herhangi bir SEO çalışmasına başlamadan önce, ilk adım olarak web sitenizin hedeflerini tanımlamanız gerekmektedir.

Web siteniz kimler içindir?

Web sitenizde ne yapmalarını istiyorsunuz?

Web sitenizin başarılı olup olmadığını nasıl ölçeceksiniz?

Daha sonra Web sitenizde belirlediğiniz hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak SEO stratejinizi belirlemelisiniz.

Bir sonraki adım olarak Web sitenizin  başarısını ölçün. Bunun yollarından birkaçı, web sitesine gelen trafiği, web sitesine üye olan yeni potansiyel müşterileri (bir haber bültenine kaydolmak veya iletişim formuna göndermek yoluyla) ve geliri izlemektir.

Son olarak hedeflerinizi belirledikten sonra, bu sonuçları artıracak ve ayrıca yapılan SEO çalışmasının başarısını daha da arttıracak bir SEO stratejisi geliştirebilirsiniz.

Kategori:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir