Kaliteli ve Doğal Backlink Alabileceğiniz Kaynaklar Nelerdir?

Bu yazımızda, sitenize nasıl doğal backlink alabileceğiniz hakkında konuşacağız. Sitenize ziyaretçi çekmek ve sitenizin  SEO çalışmalarını geliştirmek için en iyi yöntem kaliteli içerik ve doğal backlinklerdir.

Web sitesine geri dönüş almak hala uzmanların site düzenini geliştirmek için üzerinde çalıştığı önemli kriterler arasındadır. Bir web sitesi sahibiyseniz; sitenizi Google ile uyumlu hale getirmek için SEO dostu içerikler oluşturarak, backlink almayı hedeflemelisiniz.

Backlinklerin iki türü olduğu bilinmektedir:

 • İlki, web sitesi sahibi tarafından veya birlikte çalıştığınız sosyal medya ajansları tarafından oluşturulur.
 • İkinci ise, global arama motoru tarafından tercih edilen arama kriterleri ile en alakalı içeriği bulunduran doğal backlinktir.

Doğal backlinklerin SEO üzerinde olumlu etkisi vardır ve aynı zamanda profesyonel bir müdahale gerektirmez. Doğal backlink için gerekli olanlar sitenizin ziyaretçileri ve içeriğinizin okuyucularıdır.

Birçok web sitesinden ücretsiz backlink almak oldukça kolaydır. Bunun için sadece ve sadece oluşturduğunuz içeriğin kaliteli olması gerekir. Kaliteli bir içerik oluşturduktan sonra insanların içeriklerinizi forumlarında, makalelerinde veya sitelerde paylaştıklarını göreceksiniz. 

Sitenize Backlink Alabileceğiniz Kaynaklar

Bilgi İçeren Makaleler

Son yıllarda makaleler, büyük popülerlik ve ivme kazandı. Pek çok web sitesi sahibi; kaliteli ve özgün içerikleri, ücretsiz backlink olarak sitelerinde yayınlanmaktadır.

Web siteniz sporla ilgili başarılı bir site ise, spor ve sağlık konusunda içerikler üretebilirsiniz ve sağlık konusunda yazılan makalelerde içeriklerinizin bir bölümünü kullanmalarını sağlayabilirsiniz. 

Bu tür makaleler yüksek okuma oranına sahiptir; ayrıca insanlar sosyal ağlardan makaleyi çok fazla paylaşır. Tüm bu paylaşımlar sonucunda forumlardan ve diğer sitelerden web sitenize birçok geri dönüş olur.

İnfografikler 

İnfografikler basit ve güzel bir şablon oluşturularak, ayrıntılı yazılı bilgileri daha anlaşılabilir hale getiren görsel bilgi grafikleridir. Tek bir grafiksel görüntüde mümkün olan en fazla bilgi ve ayrıntıyı içerir; okuyucunun bilgiyi  kolay ve hızlı bir şekilde öğrenmesini sağlar.

İnfografikler sosyal ağlarda ve forumlarda yaygın bir şekilde dolaşır, kaynak bağlantısını eklediğiniz takdirde birçok ziyaretçi tarafından sitenizin trafik almasına imkan tanır. İnfografikler, genellikle web sitesinin logosunu içerir ve bu yüzden sitenize ücretsiz backlink almak için harika bir içerik türüdür.

Yeni Bilgi İçeren Bloglar

Yüksek kaliteli içerik sağlamaya odaklanan belirli alanlarda uzmanlaşmış bloglar ve web siteleri, sayfalarına daha fazla paragraf ve bilgi eklemek için kaliteli içerikleri yayınlamak konusunda oldukça isteklidirler. Bu nedenle bloglar, hazırladığınız kaliteli içerikler aracılığıyla backlink almak konusunda genellikle iyi bir kaynaktır.

Ayrıca, güvenilirliği iyi olan haber siteleri genellikle forumlardaki ve sosyal medyadaki içeriklerini onları oluşturan web sitesinin orijinal bağlantısıyla paylaşır veya bu bağlantıları referans olarak eklerler.

Ücretsiz Kurslar

Teknik siteler, pazarlama, tasarım, mühendislik ve programlama da dahil olmak üzere, çeşitli alanlarda ücretsiz kurslar hakkında haber alışverişinde bulunur ve genellikle iyi bir değere sahiplerse, ilgili konular hakkında yazılan kaliteli içerikleri ücretsiz olarak okuyucularıyla paylaşırlar.

Ücretsiz kurs siteleri tarafından takip edilen haberleri bulup, bunlarla alakalı içerikler üreterek ücretsiz backlink alabilirsiniz.

Online Dersler

Sitenizin içeriğiyle alakalı uzmanlık içeren özel bir ders sunabilirsiniz ve bu ders yüksek bilgi değeri içeren bir ders olduğu takdirde, insanlar forumlara ve sosyal ağlara dersinizin linkini paylaşarak, geri dönüş almanızı kolaylaştırır. İnsanlar web sitelerini genellikle yeni birşey öğrenmek için veya bir konuda uzmanlaşmak için ziyaret ederler. Bunu bir seri içeriğe dönüştürürseniz; ziyaretçilerin sitenizi düzenli takibe almasını da sağlamış olursunuz.

Özel ders sunumundan sonra, sitenizde kayıtlı bir şekilde sergilemek ise, ziyaretçilerin geri dönüşünü sağlamak için iyi bir fikir olacaktır.

Video Paylaşım Platformları

Oluşturduğunuz videoları video paylaşım sitelerinde paylaşarak, kendi web sitenizin bağlantılarını eklerseniz; bu videoları izleyen kişiler ve bu videoyu içeren her türlü platformdan birçok geri dönüş kazanabilirsiniz.

Birçok web sitesi, genellikle videoları “kaynak” site bağlantısını paylaşarak, kendi sitelerinde yayınlarlar ve bu da kaliteli doğal geri dönüşler kazanmanızı sağlar.

Scoop ve Özel Haber Siteleri

Haber siteleri de backlink için harika bir kaynaktır. Belirli bir şehrin haberlerinde uzmanlaşmış bir web sitesi, bölgede meydana gelen olay ve etkinliklerle ilgili içerikleri rahatlıkla paylaşır.

Bu tarz etkinliklere ve konferanslara katılarak onlarla ilgili içerikler üretebilir; bu içerikleri haber sitelerine önerebilirsiniz. Bu sayede de haber kaynağı olarak içeriğinizi ve web sitenizin bağlantısını paylaşarak, doğal bir backlink sahibi olursunuz.

Web sitenize doğal backlink alarak SEO’yu geliştirmek için; kaliteli içeriğe odaklanıp, ziyaretçiler ve web siteleri için değerli olan bilgiler sunmanız gerekmektedir. Elbette backlink almanıza olanak sağlayacak birçok kaynak bulunmaktadır. Bu yazıda ise bunlardan sadece birkaçını önerdik. Detaylı kaynak araştırması yaparak, sitenize doğal backlinkler almanın başka yollarını da keşfedebilirsiniz.

Kategori:

“Kaliteli ve Doğal Backlink Alabileceğiniz Kaynaklar Nelerdir?” için 3 yanıt

 1. Mert Slt dedi ki:

  İhtiyacım olan içerik olmuş. Bilgiler için teşekkür ederim.

 2. konuşma terapisi dedi ki:

  Güzel ve faydalı bir paylaşım. Teşekkürler.

 3. estetik uzmanı dedi ki:

  Güzel paylaşım. Teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir