Structured Data ve Yeni SEO Trendi: FAQ Pages

Google, kullanıcıların aradığı kelimeleri keşfetmek ve bunları doğru sayfalar ile eşleştirmek için kendini sürekli olarak güncelliyor. Özellikle, botların sayfa içeriklerini daha iyi anlamalarına yardımcı olduğumuz Structured Data işaretlemeleri, SEO’da son derece önemli bir yer tutuyor. Botların sayfalarımızı daha iyi anlamasını kim istemez ki? Arama sonuçlarında ön planda olmak ve Rich Snippet görünebilmek için Structured Data işaretlemelerine odaklanmamız gerekiyor. Böylece gerekli işaretlemeleri yaptıktan sonra SERP’de o istediğimiz Rich Snippet görünüm elde etme şansımız oldukça yüksek. İşte Google’ın yeni güncellemeleriyle gelen yeni işaretleme türü; FAQ yapısal veri işaretlemesi.

FAQ Yapısal Veri İşaretlemesi Nedir?

Neil Patel FAQ Pages Sayfası

Webmaster blog içeriklerinde 8 Mayıs’ta yayınlanan güncel yazıya göre, yapısal veri işaretlemelerinde Sıkça Sorulan Sayfalarınız için gelen FAQ Pages sayfaları oluşturabilirsiniz. Evet, artık Google Sıkça Sorulan Sayfalarınız için de yeni bir özellik ekledi. Peki nedir bu FAQ Pages?

FAQ Pages, yani; Sıkça Sorulan Sorular, sayfalarımızda kullanıcılarımızın merak ettiği veya edeceği sorular için soru-cevap alanı oluşturduğumuz bölümlerdir. Belli bir konu ile ilgili kullanıcıların merak ettikleri soruların yanıtlarını arama sonuçlarında liste halinde görebileceği bu alanları oluşturmak için Schema işaretlemesinin yapılmış olması gerekiyor. Ama önce FAQ yapısal veri işaretlemesi için kullanıcılarınızın, siteniz veya markanız hakkında, en çok merak ettiği soruları belirleyip merak ettikleri soruların cevaplarını vermiş olmanız gerekiyor.  

FAQ Pages Oluştururken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekiyor?

FAQ yapısal veri işaretlemesi için yukarıda da belirttiğimiz üzerine önce hedef soruları bulmanız gerekiyor. Burada dikkat etmeniz önemli nokta ise, tek bir soru ekleyeceğiniz durumlarda, bu alanı yapmamak olacaktır. Hem kullanıcı hem Google açısından bakıldığında bu sayfanın ne kadar değersiz olduğu aşikar. 

SSS sayfanızda özellikle birden fazla sorunun cevabını vermiş olmanız da oldukça önemli. Ancak forum sayfaları gibi bir yapıda, S.S.S işaretlemesinin kullanılması uygun değildir. Bunun yerine, soruların birden fazla yanıtı kapsadığı durumlarda, QAPage Schema işaretlemesini kullanmanız daha uygun olur.

Eğer kısaca sıralayacak olursak; FAQ Pages işaretlemesinde bulunması gerekenler;

  • Kullanıcıların aradığı sorunun cevabını görebildiği, tek bir cevabı olan ve cevabı sitenin kendisinin verdiği, yani; kullanıcı yorumu olmayan soru cevap alanı,
  • Sayfada tek bir soruya yanıt verilmiş olmaması,
  • Sayfanın bir forum sayfası olmaması,
  • Reklam amacı olmaması,
  • Soru-cevap alanlarında küfürlü, cinsel içerikli, tehlikeli, yasa dışı faaliyetlerle alakalı bir dil kullanılmaması,

gerekiyor.

FAQ Pages Nasıl Oluşturulur?

S.S.S işaretlemesinin önemini ve yapılması gerekenleri sıraladıktan sonra, FAQ Pages işaretlemesi nasıl eklenir, aşamasını düşünelim. Aslında işin en kolay kısmına geldik. İlk olarak schema.org sitesine gidip arama butonu üzerinden FAQ Pages olarak arama yapın. Daha sonra karşınıza çıkan sayfada farklı işaretleme örnekleri göreceksiniz. 

Sizin için FAQ Pages işaretlemesinin nasıl olacağına dair örnek paylaşıyoruz; 

FAQ Yapısal Veri İşaretlemesi JSON

Yukarıdaki örnekte tek bir soru için yapılmış işaretlemeyi görmektesiniz. Bu işlemi, FAQ Pages’deki tüm sorularınız için ayrı ayrı yapmanız gerekiyor.

FAQ Yapısal Veri İşaretleme Sonrasında Liste Görünümü Elde Etme

İşaretlemeleri tamamladığınızda ve sayfalarınız tekrar tarandıktan sonra, artık Google sonuçlarında aşağıdaki gibi bir görünüm elde edebilirsiniz. Eğer tarandıktan sonra nasıl göründüğünüzü merak ediyorsanız site:domainadi.com şeklinde arama yaparak arama sonuçlarına bakabilirsiniz. 

Kategori:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir