Black Hat SEO

Google tarafından yapılması önerilmeyen, organik olmayan ve illegal yöntemler olarak ifade edilen black hat SEO ‘siyah şapka’ manasına gelir. Arama motoru kurallarını ihlal ederek yapılan bu yöntemle, genellikle sitenin sıralama sonuçlarında yaşadığı düşüş yükselişten daha hızlı olacaktır. Çünkü organikmiş gibi görünen çalışmalarla web sitesinin arama sonuçlarında öncelikli olarak görünmesi sağlanır.

Yapısı itibariyle sitelerde kalıcı problemlere yol açan bu çalışmalar web sitesinin kısa süre içerisinde arama sonuçlarında ilk sıralarda yer almasını sağlar. Fakat uzun vadeli baktığınızda bu uygulama kalıcı ve büyük cezalar almaya sebep olabilir. Yani, uzun vadede başarı elde etmek istiyorsanız beyaz şapkalı SEO’cular ile çalışmak daha avantajlı olacaktır. Böylece rakiplerinizin bir adım önüne geçebilirsiniz.

bkz. **SEO Makale Örnekleri: Türüne göre İçerik Hazırlama

E-Ticaret ve Black Hat SEO

Müşterilerin daha fazla alışveriş yapması için güven duygusunun tam olması gerekir. Siz siteniz için black hat SEO çalışması yaptığınızda kullanıcılarınızın bu duygusunu zedeleyebilirsiniz. Uygulayacağınız yöntemi kurallara uygun şekilde icra etmeniz ve güven sağlamanız her zaman avantajınıza olacaktır.

Kısa vadede son derece etkili olan bu yöntem sıralamada sizi zirveye çıkarabilir fakat burada kalıcı olamazsınız. Arama motorlarının sürekli güncellenen algoritmalarının olması organik olmayan davranışların hızla algılanmasını sağlar. Bu durum tespit edildiğinde siteniz için ceza alabilir, mevcut ziyaretçi trafiğine zarar verebilirsiniz. Dolayısıyla yapacağınız illegal çalışmalar sitenize faydadan çok zarar verecektir.

bkz. **Google Aşırı Optimizasyon Cezası

Black Hat SEO Çeşitleri Nelerdir?

Sıklıkla kullanılan black hat SEO çeşitleri kendi içerisinde site dışı ve site içi olmak üzere iki kısma ayrılır. Site dışı çalışmalar rakip sitelerle ilgili düşme ya da ön sayfalarda yükselme şeklinde ifade edilir. Diğer sitelerden farklı kelimelerle ya da anahtar kelime ile esas siteye ve ana sayfaya çok sayıda bağlantı göndererek yapılan SEO çalışmaları filtre cezasına sebep olan içeriklerdir.

Site içi ise sitede fark edilmeyen büyük hataları ifade eder. Bunlar referans linklerinin kötü olması, yoğun kullanılmış etiket bulutları, ana sayfadaki gereksiz ve aşırı bağlantılar, manasız kod dizelerinden meydana gelen farklı kodlama yapılarıdır.  

bkz. **Google’da En Çok Aranan Kelimeler

Black Hat SEO Nasıl Düzeltilir?

Mevcut black hat SEO çalışmalarını düzenlemek için sitedeki bağlantıları, görünmeyen ya da şifrelenmiş linkleri, ana sayfadaki uzun içerikleri temizlemelisiniz. Eğer sitede etiket bulutu varsa onu kaldırmalı, sıralamada yükselebilmek adına her zaman özgün içerikler kullanmalısınız.

Site dışı olarak ise Google Search Console tarafından sunulan bağlantıları reddetme özelliğinden yararlanabilirsiniz. Bu özelliğe göre bağlantılar siteye zarar veriyorsa ya da sınırsız bağlantı halindeyse not defterine upload edilir ve istenmeyen bağlantılar önlenir. Bununla ilgili detaylı bilgiye Google Search Console sayfasından ulaşabilirsiniz.

Kurallara uygun bir SEO çalışması yapmaya dikkat etmeli, kaliteli ve özgün içerikler kullanmalısınız. Anahtar kelime analiz araçlarından yardım alarak uygun kelimeleri tercih edebilirsiniz. Bu gibi çalışmalar sayesinde siyah şapkadan ve cezai yaptırımlardan kurtulmak mümkün hale gelecektir.

bkz. **Black Hat SEO’nun Zararları Nelerdir?

Uzak Durulması Gereken Black Hat SEO Uygulamaları

Bazı black hat SEO uygulamaları sitenize daha fazla zarar verecektir. Bunlar arasında hacklink, içerik gizleme, içerik otomasyonu, cloaking, keyword stuffing, organik trafik botları gibi uygulamalar yer alır. Kullanılan black hat teknikleri sürekli gelişmekte olup bunda arama motoru algoritmasının sürekli gelişmesi etkilidir. Bu tür uygulamalar görünürlük üzerinde doğrudan etkili olduğundan yaygın olarak kullanılırlar. E-ticaret siteleri için de kullanımı mümkün olan teknikler arama motorları tarafından olumlu karşılanmaz. Bu nedenle black hat tekniklerinden uzak durmakta, sitenin uzun vadeli getirisi ve ziyaretçilerin güveni açısından yarar vardır.

bkz. **Sıralamalarınızda Harikalar Yaratacak SEO Uygulamaları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir