Breadcrumb Nedir, Nasıl Kullanılır?

Fazla sayıda ve farklı kategorilere sahip siteler açısından büyük öneme sahip olan breadcrumb Türkçe’de ‘ekmek kırıntısı’ manasına gelmektedir. Bu kavram bir web sitesinde gidilen yolu izlemeyi sağlar ve genellikle alışveriş sitelerinde yaygın olarak kullanılır. Bu tür alışveriş sitelerindeki ürün yelpazelerinin son derece geniş olduğunu düşündüğünüzde breadcrumb kavramının site için olmazsa olmazlar arasında yer aldığını görebilirsiniz. Örnekleyerek baktığınızda bir alışveriş sitesinde; 

anasayfa> erkek giyim>pantolon

şeklinde açıklanan kısım breadcrumb olarak ifade edilmektedir. 

Sayfa işaretleri yolu olarak da bilinen bu kavram web sitesini hızlandıracak çalışmalardan biridir. Sitede daha hızlı ve aktif gezinebilmeyi mümkün hale getirir. Böylece yapacağınız işlemlerde hangi sayfada ve kategoride olduğunuzu daha rahat görebilirsiniz. Genelde bu navigasyon yolu web sitesinin üst kısmında yatay şekilde gösterilir. Bu kavramın Hansel ve Gretel masalından ismini aldığı söylenmektedir.

Bkz. **Organik Trafik ve Direkt Trafik Alan Web Sitelerinin Farkı

Breadcrumb Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Özellikle ziyaretçiler açısından ciddi kolaylıklar sağlayan breadcrumb sitedeki sayfaların daha iyi ve verimli şekilde kategorileştirilmesine yardımcı olur. Bu sayede kullanıcılar internet sitesi ziyaretlerinde izledikleri yolu daha net şekilde görebileceklerdir. Site içerisinde gezinmeyi daha net ve kolay hale getiren bu kavram kategoriler arasındaki geçişin de hızlı olmasını sağlar.

Arama motoru üzerinden ulaştığınız sonuçlarda web sitesi URL’sine ilave olarak varsa kategori ismi de bulunur. Bu etki breadcrumb ile mümkün olmaktadır. İzleyeceğiniz yol SEO açısından da öneme sahip olurken, olumlu etkileri üzerindeki araştırmalar devam etmektedir.

Breadcrumb Nasıl Kullanılır?

Web siteleri için yaygın olan breadcrumb kullanımı basit olup istenilen performansı alabilmeniz için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekecektir. Bu işlemde asıl amacınız sitenizin verimliliğinin artmasını sağlamak olacaktır. Doğrudan arama motoru sonuçlarının verimliliğine odaklanırsanız hata etmiş olursunuz. Bu nedenle kullanacağınız breadcrumb web sitenizin tamamını kaplıyor olmalıdır. Belli başlıklarla sınırlama yapmanız izleyeceğiniz yolu verimsiz hale dönüştürecektir.

Breadcrumb kullanırken ziyaretçilerin web sitenizde sorunsuz şekilde gezebilmesine imkan vermelisiniz. Bu amaçla görselin soldan sağa doğru ilerlemesine dikkat edebilirsiniz. Böylece kullanacağınız breadcrumb daha işlevsel olacaktır. Kullanıcı memnuniyetini sağlamak sizin için önemliyse özenli bir çalışma elde etmek adına web sitenize mutlaka breadcrumb özelliği eklemelisiniz. WordPress ya da buna benzer hazır sisteme sahipseniz Yoast vb. eklentiler kurarak breadcrumb özelliğini siteniz için aktif hale getirebilirsiniz.

Breadcrumb Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Breadcrumb kullanımında dikkat edilecekler sayesinde daha yüksek bir performans elde edebilirsiniz. Bunun için ilk olarak breadcrumb etiketinin konumunu doğru şekilde belirlemelisiniz. Genellikle bu etiket ortada ya da sola yatık şekilde tercih edilmektedir. Sağ kısımda kullanım çok fazla tercih edilmemektedir. Mecbur kalmadığınız sürece bunu seçmemenizde yarar vardır.

Bkz. **Faviconun SEO için Önemi

Dikkat etmeniz gereken ikinci bir nokta breadcrumb büyüklüğüdür. Kullanacağınız punto kullanıcıların gözüne batmamalı ve onları rahatsız etmemelidir. Ayrıca rahatça fark edilebilmelidir. Bu amaçla boyut genellikle menü ve kategori boyutlarına paralel olacak şekilde tercih edilmektedir. İsterseniz biraz daha küçük olacak şekilde de hazırlayabilirsiniz.

Bkz. **Küçük İşletmeler için Bütçeyi Zorlamayan Pazarlama İpuçları

Diğer önemli nokta ise breadcrumb ayracı seçiminizdir. Genellikle gezinilen sayfalar arasındaki ilişkiyi ortaya koymak için büyüktür (>) işareti yaygın olarak kullanılır. Eğer bu işaret sayfanızın tasarımı ile uyumlu değilse buna alternatif olarak eğik çizgi, nokta, tire gibi farklı işaretlemeler de kullanabilirsiniz. Burada önemli olan nokta web sitenize işlevsel ve göz yormayan özellikler ilave etmenizdir.

Yapacağınız breadcrumb düzenlemelerinde hatasız ve işe yarar sonuçlar elde etmek için dilerseniz profesyonel destek de alabilirsiniz. Bu durum web sitenizin bilinirliği ve kullanıcı memnuniyeti açısından olumlu etki yaratacaktır.

Site içi ve site dışı SEO ücretsiz analiz başvurusu yapmak için tıklayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir