Organik Trafik ve Direkt Trafik Alan Web Sitelerinin Farkı

Ziyaretçi trafiği web siteleri için büyük öneme sahiptir. Bunun yoğun olması gün içerisinde daha fazla kişinin siteyi incelediği manasına gelmektedir. Ancak trafik yoğunluğu tek başına yeterli olmayıp bu da kendi içerisinde organik trafik ve direkt trafik olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bu iki kavram da web siteniz için önemli olup ikisi arasındaki farkı bilmenizde yarar vardır. Böylece web sitenizin yönetimini daha verimli şekilde yapabilirsiniz.

Bkz. **Kullanıcı Deneyiminizi İyileştirerek Sıralamanızı Yükseltebilirsiniz

Tanım olarak baktığınızda organik trafik arama motorları üzerinden web sitenize gelen ziyaretçileri ifade etmektedir. Direkt yani doğrudan trafik ise web sitenize ait URL adresini tarayıcıya girerek sitenize erişim sağlayan kişileri gösterir. Bunları doğru şekilde analiz edebilmek için trafik kaynakları hakkında araştırma yapmalısınız.

Organik Trafik ve Direkt Trafik Kaynakları Nelerdir?

Organik ve doğrudan trafik diye sınıflandırma yapmadan önce bu trafiğe neden olan faktörlerle ilgili bilgi sahibi olmalısınız. Bu tür kaynaklar Google Analytics ve buna benzer web analiz platformları aracılığıyla incelenmekte olup elde edilen verilere göre web sitenizin akış şemasını ve algoritmasını belirleyebilirsiniz.

En yaygın kullanılan kaynaklardan biri e-posta olmaktadır. Kullanıcılara doğru şekilde etiketlenmiş olarak gönderilen e-posta pazarlaması aracılığıyla trafik almanız mümkündür. Bunu yaparken e-posta reklamlarının ve içeriklerinin detaylarına hakim olmalısınız. Buna alternatif olarak backlink, sosyal platformlar, ücretli aramalar, diğer etiketi ve bunlar gibi kaynaklarla da web sitenize trafik sağlamanız mümkün olacaktır. Tüm kaynakları doğru şekilde kullanabilmek adına profesyonel destek almanız avantaj sağlayacaktır.

Bkz. **SEO’da En Çok Kullanılan Tool’lar Nelerdir?

Web Sitelerine Direkt Trafik Almak

Herhangi bir yönlendirme olmadan gerçekleşen trafikler doğrudan yani direkt trafik olarak ifade edilir.  Bunun için ziyaretçiler yer imi bulunan bir bağlantıya tıklar ya da web sitesine ait URL adresini manuel olarak girer. Yer imi olan platformlar arasında sosyal medya platformları, arama motorları, bloglar ve buna benzer siteler yer almaktadır.

Doğrudan trafik ile ilgili pek çok analiz yapılmış olup bazı uzmanlara göre web sitelerinde sağlıklı şekilde oluşan doğrudan trafik oranı yaklaşık %20i civarlarında olmaktadır. Bu oranın artmasıyla birlikte web sitenizin pazar payı da artacaktır. Bunu daha net anlamak için organik trafiği arttıran etkenleri ele almakta yarar vardır.

Çalışanların siteyi sık sık ziyaret etmesi, müşterilerin site portalına giriş yapması, gerçek doğrudan trafik tetikleyicileri, bazı e-posta istemcilerinden gelen mailler, masaüstü yazılımlara ya da mobil uygulamalara yapılan tıklamalar, güvenli bir siteye sahip olmak trafiğin artış göstermesini sağlayacaktır.

Bkz. **Ahrefs ile Yapabilecekleriniz Hakkında 5 İpucu

Organik Trafik Nasıl Olur?

Elde edeceğiniz trafik verileri web sitenizle ilgili yaptığınız çalışmaların işe yarayıp yaramadığını ölçmek için en uygun yollardan biridir. Trafik rakamlarını düzenli olarak analiz ederek zaman içinde sitenizde yaşanan değişiklikleri raporlayabilir, uzun vadeli planlama yapabilirsiniz.

Bkz. **Az Bilinen Yeni Anahtar Kelime Bulma İpuçları

Organik trafik sitenize arama motorları üzerinden gelen ziyaretçileri göstermektedir. Bu trafiğin içerisinde ücretli arama reklamları yer almayıp bunun siteniz üzerinde herhangi bir olumlu ya da olumsuz etkisi yoktur. Genellikle organik trafik SEO çalışmalarından doğrudan etkilenmektedir. Özellikle içeriklerinizde kullandığınız anahtar kelimeler sitenizin daha iyi sıralamalara sahip olmasını sağlayacaktır. Arama için özgün ve kaliteli içerikler oluşturduğunuzda bu durum size organik trafik artışı olarak dönecektir. Bunu başarmak ve performansı her zaman yüksek tutmak adına yeni SEO fırsatları belirlemeli, anahtar kelime seçimlerinizde dikkatli davranmalısınız. Dilerseniz kelime seçerken rakip analizi yapabilir, insanların aramalarda en sık kullandıkları kelimeleri araştırabilirsiniz. Buna alternatif olarak yüksek ziyaretçi trafiğine sahip olan sitelere de göz atabilirsiniz.

“Organik Trafik ve Direkt Trafik Alan Web Sitelerinin Farkı” için bir yanıt

  1. senlemoda.com dedi ki:

    Bazı püf noktalar eklemekte fayda var. Organik trafik ve Direkt trafik nasıl elde edebileceğini bir çok site sahibi bunu bilmemekte burada sunulan bilgiler yeni başlayanlar için ve hit arttıramayan uzman site yöneticilerine oldukça faydalı bir konu…
    Bir çok kişinin organik hit arttırmak için keyword üzerine link çalışması yapması organik hit elde etmesi sadece o linkin ücretli kaldığı süre kadardır. Bu konuda sizlerin, sunacağınız hizmet bu yüzden var istikrarlı büyümeyi sağlayabilecek bilginizin olmasına dayalı…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir