Web Sitenizi Hızlandıracak Çalışmalar Nelerdir?

Web sitenizin hızlı olması size çok sayıda avantajı beraberinde getirecektir. Bu sayede hedef kitlenizin sitenize ulaşması ve sitede vakit geçirme süresi daha fazla olacaktır. SEO çalışmaları açısından son derece önemli olan bu durum ziyaretçi trafiğinizin artmasına doğrudan katkı sağlayacaktır.

Hızlı bir sitede kullanıcıların siteyi terk etme oranı azalmaktadır. Alışveriş oranları ise site hızı düşük siteler göre her zaman biraz daha yüksektir. Bu durum sitenizin gün geçtikçe daha fazla tercih edilmesine ve arama sonuçlarında üst sıralarda yer almasına katkı sağlamaktadır. Aynı zamanda Google botları sizi en hızlı şekilde tanıyacak, siteniz rakiplerinizden bir adım önde olacaktır. Bununla birlikte elde edeceğiniz dönüşüm oranları da artacaktır.

Bkz. **Google Hız Güncellemesi ve Mobil SEO

Web Sitenizi Hızlandıracak Öneriler

Kullanıcı deneyimini ve memnuniyetini daha iyi hale getirmek adına web sitesini hızlandıran öneriler hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Bu amaçla yapacağınız küçük dokunuşlar dahi sitenizin verimliliğini doğrudan artıracaktır. Çalışmalarınızdan olumlu dönüşler almak için de özellikle şu önerileri dikkate almalısınız:

Bkz. **SEO’da En Çok Kullanılan Tool’lar Nelerdir?

1.Web Sitenizin Hızını Ölçün

İşe yarar çalışmalar yapabilmek için web sitenizin mevcut hızının ne olduğunu bilmeli ve buna göre gerekli çözümleri üretmelisiniz. Hız ölçmek için internette yer alan ücretsiz araçları kullanabilirsiniz. Genellikle web sitesi hızı 80 ve üstü olanlar iyi, 60 ile 79 arasında olanlar orta ve 0 ile 59 arası olanlar ise düşük hızlı site olarak kabul edilmektedir. Özellikle sitenizin hızı düşükse sitenizin optimizasyonu için daha fazla çalışma yapmanız gerekecektir.

2.Dosyaları Küçültün ve Birleştirin

Dosya boyutlarının yüksek olması sitenizin hızını düşürebilir. Sitenizdeki CSS, HTML ve JavaScript dosyaları doğrudan görünümle ilgili olan dosyalardır. Her bir dosya boyutunu küçültmeniz, sitenizdeki dosyaların kapladığı toplam boyutun azalmasını sağlayacaktır.

Boyutu fazla olan dosyaları küçültmek için gerekli olmayan kodlamaları, boşlukları ve biçimlendirmeleri kaldırabilirsiniz. Bunu yapmak için yeterli bilgiye sahip değilseniz özel eklentiler kullanabilirsiniz.

Bkz. **Görüntülerinizi SEO Uyumlu Optimize Etmek İçin İpuçları

3.Görselleri Optimize Edin

Resim ve benzeri görseller site açılış hızı üzerinde doğrudan etkiye sahiptir. Özellikle yüksek boyutlu ve iyi sıkıştırılmayan görseller site hızınızı giderek azaltacaktır. Bunun sonucunda siteniz geç yüklenecek ve geç açılacaktır. Bunu önlemek adına çeşitli WordPress eklentileri kullanabilirsiniz.

Bkz. **Canonical URL Kullanmanın Önemi ve Dikkat Edilecek Noktalar

4.Veritabanını Temizleyin

Sitenizde performans artışını sağlamak adına veritabanı temizliğine önem vermelisiniz. Eğer uzun süredir WordPress kullanıyorsanız zaman içerisinde spam yorumlar, taslaklar, geçici seçenekler, çöp kutusu ve gereksiz yer kaplayan daha pek çok veri ile karşılaşabilirsiniz. Bunları tek bir tıkla temizleyebilir ve sitenizi optimize hale getirebilirsiniz. Dilerseniz bunun için özel eklenti de tercih edebilirsiniz.

5.Eklentileri Düzenleyin

Web sitelerinin kullanımına açık olan çok sayıda ücretsiz eklenti mevcuttur. Bunlar yararlı gibi görünse de çeşitli olumsuz yönleri bulunmaktadır. İhtiyacınızdan fazla eklentiye sahip olmak sitenizin yavaşlamasına yol açabilir. Bunu önlemek adına web sitenize bir yararı olmayan eklentileri kaldırmalısınız. Hangi eklentinin yavaşlattığını bilemiyorsanız eklentileri tek tek kaldırın ve her bir kaldırmadan sonra site hızını test ederek değişikliği analiz edin. Eklenti kaldırdıktan sonra belirgin fark varsa aradığınız sonuca ulaşmışsınız demektir.

Bkz. **Google Ne İster? – Google Quality Rater’s Guideline Notları

6.Tarayıcı Önbelleği Kullanın

Tarayıcı önbelleği ziyaretçilerin bir siteyi birden fazla kez ziyaret etmesi durumunda, aynı sayfayı tekrar yüklemek yerine bellekteki veriyi kullanmayı sağlar. Yeni baştan yükleme yapmak yerine kopya veriyi kullanmak site hızının daha yüksek olmasına katkıda bulunur. Bunu mümkün hale getirmek adına çeşitli seçenekler mevcuttur. Eğer WordPress kullanıyorsanız buna özel olarak hazırlanmış eklentilerden yararlanabilirsiniz. Bu tür eklentiler kendi içerisinde ücretli ve ücretsiz şeklinde ayrılmış olup bunlardan istediğinizi tercih edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir