Site Haritası Oluşturma, Ekleme, Gönderme

Web siteniz için önemli olan site haritası içeriklerinizin araştırılıp taranmasını ve dizine ilave edilmesini sağlar. Tarayıcılar ve arama motorları bazında ele alındığında bu harita yapılandırılmış bir liste olarak ifade edilir. Sitede yer alan sayfaları Google’a iletmenin bir yolu olarak da gösterilen haritalar sitenin daha iyi indekslenmesi için yol göstericidir. Bu sayede siteyi ziyaret eden botlar sayfanın ne sıklıkla ve ne zaman güncellendiğini, hangi sayfanın ne kadar önemli olduğunu gösterir.

Sitenin arama motorlarına daha hızlı şekilde tanıtılmasını sağlayan site haritası hem Google’ın hem de site sahibinin işlerini daha kolay hale getirir. Böylece arama motorları sitenin yapısını daha iyi anlayabilir, siteye en son ne zaman güncelleme yapıldığını net bir şekilde görebilir.

Bkz. **Google WEB Sayfalarını Nasıl Indexler?

Bkz. **Site Adresini Değiştirme

Site Haritalarının Faydaları Nelerdir?

Kullanıcılara çok daha hızlı index yapma fırsatı sunan site haritaları sayesinde arama motorları bilgiye daha kısa süre içerisinde erişebilirler. Aynı zamanda derin sayfaların daha kolay indexlenmesini sağlayan bu sistem alt sayfaları da erişilebilir hale getirir.

Dizine eklenen sayfaların izlenebilmesini mümkün hale getiren haritaların takibi kolaylaşır. Google Search Console’a ilave edilen site haritası ile olası sorunların tespit edilmesi ve URL takibi daha basit hale gelir. Bununla birlikte sayfalara ait 3xx, 5xx gibi durumlar pratik şekilde takip edilebilir.

Faydaları dikkate alındığında sitemap genellikle içeriği sık sık değişen web siteler ya da büyük web siteleri için kullanılır. Yani her site için bunun kullanımı zorunlu değildir. Yeni kurulan bir sitenin arama motoru tarafından tanınması için de haritalardan yardım alınabilir.

Bkz. **En Sık Karşılaşılan Teknik SEO Hataları

Site Haritasında Olmaması Gerekenler

Site içerisinde bulunan ancak site haritasında olmaması gerekenler sistemin sağlıklı şekilde işleyişini bozar. Bunlar şu şekildedir:

  • Sayfalandırılmış ve standart hale getirilmiş sayfalar
  • Kullanılan kimlik oturumlarına ya da parametrelere sahip olan URL’ler
  • Canonical’i yanlış olan sayfalar
  • SEO için gereksiz olan filtreleme ile oluşturulmuş URL’ler
  • İstemci içeren sayfalar, yeniden yönlendirmeler ya da sunucu hata sayfaları
  • Robot.txt tarafından engellenmiş sayfalar
  • Tekrar eden sayfalar
  • Açılış sayfasında olmaması gereken ve kullanıcılar açısından yararlı ve gerekli görülen yardımcı program sayfaları (hesaplar, inceleme formu, istek listeleri vb.)

Bkz. **Uzak Durmanız Gereken Hreflang Hataları ve Çözümleri

Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

Site haritası oluşturmak için buna özel olarak hazırlanmış online programlar ve siteler kullanılır. Bunlar özellikle kod bilgisine vakıf olmayan, programlama dilleri ile dinamik sitemap hazırlamak istemeyen kişiler tarafından talep edilir. Otomatik site haritası oluşturduktan sonra sitedeki doküman ve sayfa sayısı arttıkça site haritasının güncellenmesi gerekir.

WordPress altyapısına sahip olan siteler için site haritası ile ilgili çeşitli eklentiler mevcuttur. Bunlar sayesinde harita oluşumu hız kazanır. En çok tercih edilen eklentiler google sitemap, Google XML sitemaps, premium SEO pack, Yoast SEO ve all in one SEO pack şeklinde ifade edilir. WordPress dışında kalan siteler için farklı yöntemler kullanılabilir.

Bkz. **Robots.txt Generator Nedir, Nasıl Kullanılır?

Bkz. **Yoast SEO Ayarları Nasıl Yapılır?

Site Haritası Ekleme, Gönderme ve Doğrulama

Site haritası oluşturulduktan sonra sıra arama motorları için siteyi doğrulamaya ve site haritasını gönderme işlemine gelir. Bu uygulama sitenin taranabilmesi açısından önemlidir. Google açısından bakıldığında webmaster tools adresine girilir ve menüden site haritaları sekmesi açılır. Daha sonra site haritasının URL adresi bu kısma eklenir.

Yandex için gönderme işlemi yapılacağında ise Yandex webmaster adresine girilir ve üst kısımda bulunan + işaretine tıklanır, ardından site eklenerek doğrulanır. Sonrasında menüden indexing ve sitemap files alt menülerine girilerek işlem tamamlanır. Benzer işlemler PHP ve Bing için de yapılabilir.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir