Site Yönlendirme Adımları

Doğru ve eksiksiz şekilde yapacağınız site yönlendirme web sitenizin ziyaretçi trafiğinin artmasına direkt olarak katkıda bulunacak, marka bilinirliğini artıracak ve size daha pek çok avantaj sunacaktır. Tanım olarak baktığınızda içerik yönlendirme bir web sitesini başka bir web sitesine bağlama işlemidir. Bu sayede site ziyaret edildiğinde başka bir siteye erişim de mümkün hale gelecektir.

Bkz. **Kırık Link Nedir, Nasıl Belirlenir?

Adım adım site yönlendirme işlemi çoğunlukla kolay ve hızlı bir şekilde tamamlanır. Bunun için yönlendirilecek olan URL adresi ve ziyaretçi tarafından ulaşılacak yeni konumu girmek yeterli olacaktır. Bu bilgilerin eksiksiz olması yönlendirmenin amacına ulaşmasını sağlar. Yönlendirme yaparken sırasıyla şu adımlar takip edilir:

  1. Yönlendirme kısmını bulmak

Site yönlendirme için ihtiyaç olan ayarlar bölümü alan adları kısmında yer alır. Kontrol panelinden yapılan bu işlem işe linkin yazılacağı sayfa açılır.

  1. URL girmek

URL kısmında web site ve yönlendirilecek olan site olmak üzere iki bölüm yer alır. İlk bölümde mevcut web siteye ait URL girilir. İkinci URL ise konum adresi olup ziyaretçilerin ulaşmasını istediği sayfa bilgisi yazılır. Bunlar eksiksiz olarak doldurulduktan sonra oluştur sekmesine tıklanarak işlem tamamlanır.

  1. Test aşaması

Yapılan yönlendirmenin çalışıp çalışmadığını görmek için kontrol yapılır. Bunun için yönlendirme yapılan siteye girilerek sayfanın nereye ilettiğine bakabilirsiniz. Eğer amaçlanan bağlantı açılıyorsa yönlendirme amacına ulaşmış demektir. Bu kısımda tarayıcı ön belleğini temizlemeli, web sitesi çalışıyor mu diye bakmalı, başka bir tarayıcı kullanarak yönlendirme test edilmeli ve web sitenizin hosting sağlayıcısına doğru işareti verip vermediğine bakılmalıdır. Bu aşamada herhangi bir uyarı mesajının bulunup bulunmadığına bakmalısınız. Ön bellek verileri de yönlendirme için önemli olup site eski içerikleri de gösteriyor olabilir. Bunlar dikkat edilerek yapılan yönlendirme başarılı sonuçlar verecektir.

Bkz. **İndexli Yazı Kalıcı Olarak Nasıl Silinir?

Site Yönlendirmesi Silinir Mi?

İsteğe bağlı olarak site yönlendirmesi silinebilir. Bu durum genellikle yönlendirme çalışmıyorsa ya da kontrollerden başarılı sonuç alınamadıysa olur. Böyle hallerde yönlendirmeyi kaldırıp baştan yapmayı deneyebilirsiniz. Mevcut yönlendirmeler şimdiki yönlendirme listesinde görülür. BU kısımdan yönlendirmeyi silebilir ve sonra tekrar başlayabilirsiniz.

Bkz. **Site Haritası Oluşturma, Ekleme, Gönderme

Yönlendirme Çeşitleri Nelerdir?

Site yönlendirme çeşitleri özellik bakımından birbirinden ayrılır. Bunlar genelde 301, 302 ve meta refresh olmak üzere üç şekilde gruplanır. Temel olarak bakıldığında 301 yönlendirmesi kalıcıdır ve SEO çalışmaları için tavsiye edilir. 302 yönlendirmesi ise geçici taşınan siteler için uygulanır. Daha detaylı bakıldığında yönlendirmeler şu şekildedir:

  1. 301 Yönlendirmesi

Kalıcı bir yönlendirme türü olan 301 yönlendirmesi sıralama gücünü de yüzde yüze yakın taşıma imkanı sunar. Pek çok durum için en iyi yönlendirme seçeneği olan 301 yönlendirmesinde bulunan 301 HTTP durum kodunu ifade eder.

  1. 302 Yönlendirme

Geçici yönlendirme olan 302 yönlendirmesi sürekli değişiklik yapanlar için uygundur. Bazı Google çalışanları 301 ve 302 yönlendirmelerinin benzer olduğunu ifade etse de ikisi arasında farklar mevcuttur. Kendi içerisinde versiyonlara ayrılan bu yönlendirme 1.0 ve 1.1 versiyonlara sahiptir. 1.1 sürümü 302 bulundu şeklinde ifade edilir.

  1. Meta Refresh

Sıklıkla kullanılan meta refresh yönlendirmesi sayfa düzeyinde yapılır ve sunucu düzeyinde değildir. Yavaş çalışması sebebiyle SEO için çok önerilmez. 5 saniyelik geri sayımlar ile çalışan bu yönlendirmede ekrana metin gelir ve beş saniyede yönlendirme olmuyorsa buraya tıklayın seçeneği sunulur. Bu özellik SEO yönünden daha zayıf bir kullanım olanağı sunduğundan çok fazla tercih edilmez. Fakat diğer yönlendirmeler ile sıralama gücü olarak birbirinin aynısıdır. Bu yönlendirmeleri yaparken SEO ile ne derece uyumlu ve uygun olduğuna bakmak gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir